КОНСТАНТИН ВЕЛИКИ И МИЛАНСКИ ЕДИКТ 313.: РАЂАЊЕ ХРИШЋАНСТВА У РИМСКИМ ПРОВИНЦИЈАМА НА ТЛУ СРБИЈЕ

уредници: Ивана Поповић и Бојана Борић Брешковић

2013, 355 стр, илустр, 28 cm

Археолошке монографије, 22

ISBN 978-86-7269-145-0

Књига штампана и на енглеском језику.

Придружујући се прослави 17 векова Миланског едикта током 2013. године, Народни музеј у Београду је, заједно са другим научним и музејским установама у земљи, организовао изложбу и припрему ове пратеће публикације. Еминентни домаћи стручњаци (11 аутора) за римску историју, археологију, уметност и нумизматику су кроз своје текстове представили период пре Константинове владавине и потом друштвене, културне и верске промене до којих је дошло током његове власти. Бројни археолошки налази и локалитети сведоче о важности римских провинција на Балкану током касне антике, те 180 предмета из девет српских музеја, од којих су многи јединствени и од светског културног значаја, осликавају на најбољи начин дух ове епохе.

Сва издања Народног музеја могу се купити преко интернет продавнице: www.knjizara.com