XXVI Međunarodna smotra arheološkog filma
19 – 24. maj 2026.

U Narodnom muzeju Srbije u utorak, 19. maja u 18:30 časova svečano se otvara XXVI Međunarodna smotra arheološkog filma u saradnji sa kulturnim centrima i ambasadama u Republici Srbiji. Na smotri će biti prikazan 21 film iz 4 zemlje – Brazila (2), Italije (3) Španije (5) i Srbije (11). I ove godine, kao i prethodnih, nastavljamo saradnju sa Kulturno-umetničkim i programom Obrazovno-naučnim programom RTS-a, kao i sa produkcijom „Medijska mreža“.

Počasni gost ovogodišnje Smotre je Brazil čiji filmovi „Xingu–Tokyo: Ancentralna veza“ i „Mesto pre mene – megafauna“ otvaraju ovogodišnju smotru.  Kako bismo brazilsku tradiciju i kulturu predstavili što celovitije, svečano otvaranje biće upotpunjeno nastupom muzičkog tria „O Bato”, koji će izvoditi brazilsku muziku –  bosa nova ( bossa nova), samba i šorinjo ( chorinho) u izvornom stilu. Smotra nije tematski ograničena i reč je o filmovima u kojima su obrađene različite teme iz arheologije i srodnih naučnih disciplina. Filmska ostvarenja su većinom bila prikazana na uglednim evropskim festivalima arheološkog filma, poput festivala u Roveretu u Italiji, Iranu, Španiji ili u nemačkom Kilu. Kao i prethodnih godina, filmove odlikuje visoki naučni kvalitet, ali i inovativni pristup kulturnoj baštini, omogućavajući na taj način, ne samo stručnjacima, nego i svim zainteresovanim posetiocima da se upoznaju sa najnovijim arheološkim istraživanjima u svetu i kod nas.

Narodni muzej redovni je domaćin ove smotre od 1998. godine, kada je u saradnji sa organizatorima Festivala u Roveretu, časopisom  Archeologia Viva i Italijanskim institutom za kulturu u Beogradu, kod nas prvi put organizovana ovakva manifestacija. Smotra nema takmičarski karakter i od samog početka je zamišljena kao revija novijih ostvarenja u produkciji dokumentarnog filma.

Kao deo pratećeg programa XXVI Smotre, 21. maja u 18 časova biće održano predavanje na temu „Kako se nekad dobro jelo…. baš – ishrana ljudi u neolitu, na kom će govoriti  Andrej Starović, kustos Zbirke za stariji neolit Narodnog muzeja Srbije. Ishrana ljudi u prošlosti predstavlja vrlo važnu arheološku temu, naročito kada se proučavaju praistorijske, neolitske zajednice. Krupne promene u strategiji pribavljanja hrane se upravo povezuju sa ranim zemljoradnicima i stočarima. Trajni zaokret od ukorenjenog koncepta sakupljanja jestivih plodova iz prirode, lova i ribolova, ka proizvodnji hrane dramatično i trajno je promenio svet ljudi. Ovo nije samo pitanje jednog dela stila življenja, već je presudno uticalo i na sveukupno zdravlje i napredak svih. Kroz niz primera na arheološkim postavkama Narodnog muzeja, publici će biti ilustrovani zanimljivi detalji u vezi sa ovom temom.

Ove godine posebnu pažnju smo posvetili najmlađoj publici stoga će u subotu 23. maja od 18 časova biti upriličena posebna projekcija filma o jednom veoma značajnom arheološkom lokalitetu koji se nalazi kod Rume, a to je Gomolava. Nakon kratkog filma biće organizovano vođenje kroz stalnu postavku Narodnog muzeja – praistoriju.

Filmske projekcije će počinjati svakog dana u 19 časova u atrijumu Narodnog muzeja Srbije. Ulaz  na projekcije i prateće programe Smotre je besplatan.

Program možete skinuti na linku XXVI smotra arheološkog filma.