Збирка цртежа и графика српских аутора 18. и 19 века

Први наговештаји формирања Збирке цртежа и графике везују се за 1881. годину, када је за Музеј набављен први цртеж. Упркос томе што се с временом број цртежа и графичких листова увећавао, све до 1963. године, када је званично установљен Кабинет графике, ова велика колекција радова није била издвојена из укупног фонда уметничких збирки. Збирка цртежа и графике српских аутора 18. и 19. века, формирана је као посебна збирка 2005. године, и данас обухвата око 1.000 радова.

Из најстаријег периода потичу дрворези махом непознатих аутора, док се почеци зреле графичке уметности 18. века везују за двојицу првих српских графичара, Христофора Жефаровића и Захарију Орфелина. Крај 18. и почетак 19. века представљени су репрезентативним цртежима Арсе Теодоровића, Димитрија Аврамовића, као и литографијама Павела Ђурковића и Уроша Кнежевића. Бидермајер, романтизам и рани реализам могу бити праћени у литографијама Анастаса Јовановића, цртежима Новака Радонића, Ђорђа Крстића и Стеве Тодоровића, као и кроз дела Милоша Тенковића и ране радове Уроша Предића и Паје Јовановића.

Кустос: Евгенија Блануша, виши кустос
e.blanusa@narodnimuzej.rs

Кликните на слику да бисте отворили галерију: