Отварање изложбе

Визуализација нових истраживања

27. октобар 2022. у 16.00
Народни музеј Србије

Визуализација археолошког наслеђа на Балкану ставља у центар пажње регион који је на много начина основа за историју европског континента. Југоисточна Европа је кључна регија у људској историји у којој се први пут појављују фундаментални културни, друштвени и технолошки развоји који имају трајан утицај на Европу и њена друштва. Ово чини регион Балкана једним од најузбудљивијих и најизазовнијих подручја за основна археолошка истраживања. Аустријска академија наука може да се осврне на дугу истраживачку традицију у југоисточној Европи, коју Аустријски археолошки институт наставља у блиској сарадњи са сарадничким партнерима из разних балканских земаља. Између осталог, биће приказани и најновији резултати из српског града Свињаричка Чука. Овде је српско-аустријски истраживачки тим открио остатке раних неолитских кућа које су биле трајно насељене раним земљорадничким и сточарским групама. То је први доказ трајне, фиксне архитектуре на овим просторима.

др Барбара Хорејс

На свечаном отварању изложбе говориће директорка Народног музеја Србије др Бојана Борић Брешковић, директор Аустријског културног форума Београд, др Адријан Фајкс, научна директорка Археолошког института Аустријске академије наука, др Барбара Хорејс, и др Марио Гаврановић, вођа пројекта.