Поводом 10. априла, Дана сећања на Доситеја Обрадовића Музеј Вука и Доситеја Народног музеја Србије организује Доситејеве дане – разноврстан музејски програм за публику посвећен животу и делу овог великог просветитеља, писца и првог српског министра просвете.
Овај значајан датум установљен је у знак сећања на дан његове смрти и обележава се са циљем истицања значаја Доситејевих идеја просветитељства, рационализма и образовања уопште.
23. 4. од 12 до 19 ч: Размена књига
Поводом Светског дана књиге и ауторских права у Музеју Вука и Доситеја организоваће се размена књига. „Оне војују и побјеждавају“, речи су којима је Доситеј Обрадовић описао моћ књиге. Следећи ту мисао, позивамо вас на заједничку размену идеја, знања и мудрости.
Понесите једну своју књигу, а у музеју ће вас чекати музејска издања и књиге других посетилаца спремне да пронађу нове читаоце.
25. 4. у 18 часова: Доситеј Обрадовић, први српски пустолов (разговор)
Поводом Дана сећања на Доситеја Обрадовића присећамо се његових пустоловина у времену када путовање није било разонода већ израз жудње за знањем. Вођен жељом да учи и да стечено знање пренесе другима, Доситеј је прелазио путеве од Балкана до Лондона, од манастира до двора.
На овом предавању чућете анегдоте са његових путовања, доживљаје градова који су данас велике европске метрополе, али и његова запажања, духовите опаске и проницљива размишљања о менталитету народа – од Блиског истока до западне Европе.
18. 4. у 18 часова: Музички времеплов с Доситејем (концерт)
Ученице класе соло певања професорке Оливере Милојевић-Чавић из Музичке школе ,,Војислав-Лале Стефановић” представиће београдској публици музику Доситејевог времена кроз песме. На клавиру ће их пратити Вишња Димитријевић.