Изложба ТРЕБЕНИШТЕ. 105 година од открића некрополе Требениште (1918-2023) настала је као наставак важне међународне сарадње три велике и значајне институције – Националног археолошког института са музејем Бугарске академије наука (НАИМ БАН), Археолошког музеја Републике Северне Македоније у Скопљу и Народног музеја Србије, са циљем да обележе важан јубилеј открића некрополе Горенци недалеко од Охридског језера, познате као некропола Требениште.

Приликом случајног открића 1918. године од стране бугарских војника у Македонији, пронађен је археолошки материјал (гробови I–VII) се чува у Националном археолошком институту са Музејом бугарске Академије наука у Софији. У периоду од 1930. до 1938/9. године, академик Никола Вулић радио је прва систематска истраживања некрополе (гробови VIII–XIII и тзв. Сиромашни гробови), чији се налази данас се чувају у Народном музеју Србије. Материјал са каснијих истраживања, из 1953/1954. и 1972. године, са локалитета Сува Чешма, Три Чељусти и Вртуљка (тзв. Сиромашни гробови) као и са најновијих истраживања Горне Порте у Охриду из 2002. године, чува се у музејима у Скопљу и Охриду. Изложбу прати и богато илустрована монографија на енглеском језику чији су аутори бројни стручњаци из Бугарске, Северне Македоније, Србије и Чешке, која је уједно и каталог изложбе.

Након изложбе која је обележила век постојања Требеништа, представљене у Археолошком музеју Македоније 2019. године, културно благо које се налази у збиркама музеја партнера у овом пројекту, биће обједињено и представљено на изложби која се отвара 9. октобра у 18 часова у Националном археолошком музеју у Софији.