НЕВИДЉИВА УМЕТНОСТ и ЦАРСКИ ПОРЦЕЛАН.
Изложбе Ермитажа у Народном музеју Србије

Поводом Дана Ермитажа, манифестације од међународног културног значаја, коју од 24. до 29. октобра у Србији организују Ермитаж, Министарство културе Републике Србије и компанија Гаспром њефт, у Народном музеју Србије биће отворене две изложбе Невидљива уметност и Царски порцелан.

Инклузивни пројекат Невидљива уметност пружиће посетиоцима прилику да дотакну историју: древне фреске, старинске ћилиме и тактилне макете других дела из колекције Ермитажа. Изложба Царски порцелан повезаће историју династије Романов и реплике дворских сервиса за ручавање који су били у употреби на свечаним вечерама и породичним прославама руских монарха.

На изложби Царски порцелан у Великој галерији Народног музеја Србије, кроз одабране примерке царског порцелана и слике, говори се о историји царске Русије, о њеним владарима и традицији дворског живота. У фокусу ће се наћи чувени свечани сервиси који су коришћени током ручкова и пријема у Зимском дворцу и другим царским резиденцијама. Ове прелепе предмете прецизно су реконструисали професионални вајари и уметници на основу историјских модела из колекције Ермитажа. Ремек-дела руских мајстора друге половине XVIII и почетка XX века направљена су тако што су у обзир узете све нијансе сложених облика, пластичне и сликовне декорације оригинала. Експонати представљени на изложби Царски порцелан везују се за владавине готово свих руских царева – од Јелисавете Петровне до Николаја II. Изложена дела примењене уметности настала су у Царској фабрици порцелана (ЦФП) у Санкт Петербургу.

У Народном музеју Србије Ермитаж не представља само ретке експонате, већ свим посетиоцима пружа прилику посебног доживљаја интеракције са њима. На изложби Невидљива уметност, постављеној на галерији првог спрата Народног музеја Србије, посетиоци ће имати прилику да уз помоћ различитих чула доживе одабране музејске предмете и уз помоћ ове изложбе сазнају и разумеју шта значи када додирујући музејске предмете добијемо прилику да заиста упознамо вредне сведоке минулих времена, али и какав је осећај немати могућност визуелног доживљаја света који нас окружује. Први део инклузивне изложбе посвећен је налазима зороастријског локалитета Пенџикент (Таџикистан) и ископавањима 5. хумке Пазирика (Алтајске планине, Русија). Овај сегмент биће представљен кроз тродимензионалне сцене зидних слика древног Пенџикента (VI–VIII век н.е.) и њихове анимиране реконструкције односно анимиране филмове који нам откривају значење цртежа. Посетиоци изложбе ће такође бити у прилици да додирну репродуковане фрагменте најстаријих до данас познатих тепиха и фигурина који датирају од IV–III века пре нове ере и који су откривени на некрополи Пазирик. Други део изложбе Невидљиви помагачи посвећен је псима који су човекови пријатељи и главни помоћници слепих људи. Ермитаж је одабрао десет слика паса са уметничких дела различитих жанрова и направио њихове тачне тродимензионалне одливке.

Бројни раритети представљени на изложби Невидљива уметност, а који су узети као основа за реплике, због своје дубоке старости практично више и нису доступни јавности будући да се чувају у музејским депоима. У том смислу ова изложба нам пружа јединствену могућност да упознамо вредне и понекад не сасвим приступачне делове музејских колекција.

Публика ће моћи да погледа и учествује у изложбама Царски порцелан и Невидљива уметност од 25. октобра до 24. новембра 2023. године. Захваљујући бројним занимљивим пратећим програмима у виду стручних вођења, радионица и предавања, имаћемо привилегију да на начин који највише прија нашем сензибилитету упознамо музејске колекције музеја Ермитаж.

Директорка Народног музеја Србије, Бојана Борић-Брешковић:

Дани Ермитажа у Србији, културна су манифестација међународног значаја коју организују музеј Ермитаж, Министарство културе Србије и компанија Гаспром њефт. У Народном музеју Србије имамо јединствену прилику да се путем изложби Невидљива уметност и Царски порцелан, уз инспиративан и разноврсан пратећи програм, упознамо са драгоценом баштином Ермитажа и новим могућностима доживљаја исте.“

Директор Ермитажа, Михаил Пиотровски:

„У Београду приказујемо најновије аспекте наше музејске делатности, њен приступ животу. Пред нашим очима, поред виртуелности, рађа се нова опипљивост. Примера ради, пројекат Невидљива уметност дивна је инклузивна изложба, резултат рада наших рестауратора. Инклузија је један од главних савремених праваца рада Ермитажа. Кроз могућност да физички додирну експонате, она ствара нове сензације за све људе, без изузетка. Друга изложба, Царски порцелан, повезана је са богатим императорским наслеђем Ермитажа, које до данас инспирише уметнике и дизајнере.“

Пратећи програм изложбе можете преузети на овом линку.