Povodom obeležavanja Dana Spomen-muzeja Nadežde i Rastka Petrovića, muzeja u sastavu Narodnog muzeja Srbije, u petak 15. maja u 18 časova, biće otvorena izložba Postajanje Nadeždom. Minhen: sugestija života i sećanje smrti.

Poseban fokus je stavljen na dela iz Legata Ljubice Luković. Od trideset dela iz Legata, biće predstavljeno pet slika iz minhenskog perioda rodonačelnice srpske moderne umetnosti, sagledane iz ugla važnosti minhenskog iskustva na formativni period Nadežde Petrović, po prvi put sugerišući drugačije razumevanje ovih dela sa aspekta portreta kao žanra i koncepta memento mori.  Reč je o delima Mrtva priroda, Betovenova maska, Kopija po Zurbaranu (Sveti Franja u ekstazi), Bavarka i Bavarac. Autor koncepta je kustoskinja Marija S. Đorđević koja uvodi promenu u muzejskoj prezentaciji Spomen-muzeja, oslanjajući se na interpretativan okvir funkcionisanja muzeja.

Izložba će biti otvorena do jeseni 2026, a ulaz je slobodan.