Током 2010. године започела је реализација пројекта Народног музеја у Београду Тумачење, порекло и дистрибуција камених сировина са неолитских и енеолитских локалитета централног Балкана, чији је руководилац мр Вера Богосављевић Петровић (v.bogosavljevic@narodnimuzej.rs). Истраживања која дефинишу везу између извора камених сировина и процеса њихове дистрибуције у мрежи насеља и специјализованих кампова, у периоду неолита и енеолита централног Балкана, првенствени су циљ овог пројекта.

Истраживања обухватају прикупљање документарне грађе објављених минералошко-петрографских анализа извршених на артефактима пронађеним у насељима, систематизација грађе формирањем јединствене петроархеолошке базе података, теренска рекогносцирања микролежишта камених сировина, тезаурус петроархеолошких анализа, трасеолошке анализе на издвојеном оруђу из насеља (Винча-Бело брдо, Црквине и Беловоде) и радионица у близини рудних извора. Петролошка рекогносцирања су обављена и у околини локалитета Беловоде и околине Краљева, чиме је покривена потенцијална зона експлоатације камених сировина са више неолитских и палеолитских локалитета (Западно Поморавље са падинама планине Јелице, Троглава и Голије). Прикупљен велики број узорака сировина из геолошких лежишта, чија је петролошка идентификација прелиминарно завршена, омогућава по први пут у нашој археолошкој пракси поступак корелације са резултатима анализе сировина из насеља.

Планира се формирање збирке узорака неолитског/енеолитског оруђа са идентификованим врстама сировина од којих су израђена, као и уређивање фонда публикованих и анализованих трагова употребе (еталон збирка), која би се користила као модел, аналогија и помагало за будућа археолошка истраживања технологије окресаног камена винчанске културе у Србији.

Јединствена петроархеолошка база података ће у скоријој будућности бити доступна ширим научним круговима. Овај уређени низ података може мозаичке слике неолитског света да интегрише у говор конкретних слика, од реконструкције међусобних веза насеља до уочавања евентуалног груписања, или екстралокалних контаката и механизма сарадње.

Прочитајте више