Отварање изложбе

НАДЕЖДА ПЕТРОВИЋ. МОДЕРНОСТ И НАЦИЈА

Велика галерија Народног музеја Србије

Уторак 14. фебруар 2023, у 18 часова

Поводом обележавања Дана државности Републике Србије, у Великој сали Народног музеја Србије 14. фебруара у 18 часова отвара се изложба НАДЕЖДА ПЕТРОВИЋ. МОДЕРНОСТ И НАЦИЈА, приређена у част 150. годишњице рођења наше велике уметнице.

Аутори изложбе, проф. др Лидија Мереник и проф. др Игор Борозан, уз подршку музејског саветникa Евгеније Блануше и кустоса Јасмине Цукић, пружили су студиозне увиде у ликовни опус Надежде Петровић, који је на изложби представљен кроз хронолошкo-тематске целине. Имајући у виду да је наша чувена сликарка развијала изразито самосвојан приступ сликарству и формирала аутентичан ликовни израз, који измиче идејама старије генерације и мишљењима њених савременика, поставка је осмишљена у складу са водећим темама и мотивима њеног сликарства. У развојној линији од минхенског периода, слика земље и народа, импресионистичке епизоде и националног наратива, до дела која настају у Паризу, којима Надежда остварује победу модерне слике са превагом ликовног над идеолошким.

Са тежњом да се стваралаштво Надежде Петровић представи на целовит и свеобухватан начин, уз дела које Народни музеј баштини, изложена су и дела из Музеја савремене уметности у Београду, Уметничке галерије Надежде Петровић у Чачку, Спомен-збирке Павла Бељанског и Галерије Матице српске у Новом Саду. Поред изванредних слика, које су поставиле темеље српском модерном сликарству, публика ће имати прилику да Надежду упозна и као прву српску фотографкињу.

Свестрана личност Надежде Петровић која се бавила сликарством, ликовном критиком, фотографијом, педагошким радом, женском еманципацијом, те политичким и националним питањима, сведочи о њеној ангажованости и срчаној укључености у друштвена и уметничка превирања с почетка 20. века, са циљем да на њих утиче својом борбом за напредак народа и човечанства.

Посетиоци ће изложбу НАДЕЖДА ПЕТРОВИЋ. МОДЕРНОСТ И НАЦИЈА у Народном музеју Србије моћи да погледају све до 15. априла  након чега ће исту част имати и посетоци Галерије Божидар Јакац у Костањевици на Крки, Музеја Савремене умејетности Републике Српске, Уметничке галерије Надежда Петровић и Галерије савремене ликовне уметности Ниш.