Обавештење кандидатима

Основ за полагање стручног испита

Чланом 66. Закона о културним добрима (“Службени гласник РС“ 71/94, 52/2011 – др. закони и 99/2011 – др. закон) предвиђено је да послове у делатности заштите културних добара могу обављати лица са одговарајућом стручном спремом и положеним стручним испитом.

У погледу стручне спреме, послове утврђене чланом 65. тач. 1) до 7) и тач. 9) и 10) овог закона, могу обављати лица с високом стручном спремом, а послове из тач. 8) и 11) лица с најмање средњом стручном спремом у четворогодишњем трајању.

Утврђивање стручне оспособљености за лица која раде на пословима заштите врши се полагањем стручног испита. Полагање стручних испита по струкама и начин полагања прописује Министар културе.

Правилник о Програму и начину полагања стручног испита у делатности заштите културних добара објављен je у „Службеном гласнику РС“, бр. 118/2021 од 09. 12. 2021. године.

Kандидати који положе стручни испит добијају уверење о положеном стручном испиту и стеченом стручном звању.

Кандидати са високом стручном спремом могу стећи стручно звање: кустос, конзерватор-рестауратор, музејски документариста, музејски едукатор – педагог у зависности од посла који у установи кандидат обавља.

Кандидати са средњом или вишом стручном спремом могу стећи стручно звање: техничар конзерватор-рестауратор, техничар препаратор, музејски водич, техничар документариста, техничар за реализацију музејских програма у зависности од посла који у установи кандидат обавља.

Термини полагања стручног испита

Стручни испит се, по правилу, полаже у два испитна рока, и то у другој половини маја, односно другој половини новембра текуће године.

Пријава испита

Пријаве за полагање стручног испита подносе на  ФОРМУЛАРУ ПРИЈАВЕ

У случају да кандидат самостално подноси пријаву, у формулару не попуњава делове који се односе на установу.

Уз Пријаву за полагање стручног испита непоходно је доставити:

Пријава за полагање стручног испита и наведени прилози подносе се у три примерка.

Пријава за полагање стручног испита у мајском року подноси се најкасније до 01. маја, а за полагање стручног испита у новембарском року најкасније до 01. новембра текуће године.

У складу са чланом 10. Правилника, кандидати са стеченим високим образовањем, уз Пријаву за полагање стручног испита су у обавези да доставе и попуњен документ ПРИЈАВА ПРЕДЛОГА ТЕМЕ ЗА ПОЛАГАЊЕ СТРУЧНОГ ИСПИТА.

Садржина стручног испита

Стручни испит се састоји од:

1) Усменог дела – у складу са посебним делом Правилника о Програму и начину полагања стручног испита у делатности заштите културних добара кандидати полажу следеће предмете:

Кандидати са стеченим високим образовањем:

Кандидати са стеченим средњим образовањем:

2) Писменог дела –  који подразумева писмени рад написан под надзором ментора који је у звању музејског саветника, а изузетно у одговарајућем научном звању које је у вези са темом писменог рада кандидата са високом стручном спремом.

Кандидат доставља Комисији предлог теме за писмени рад. Испитивач за одређени предмет одређује наслов теме и даје потребне инструкције кандидату за израду писменог рада. Кандидат доставља писмени рад најкасније 15 дана пре почетка стручног испита.

Кандидат може приступити усменом полагању испита ако је његов писмени рад позитивно оцењен.

Успех кандидата

Успех кандидата оцењује се са „положио“ или „није положио“.

Кандидат је положио стручни испит ако је добио позитивне оцене из свих предмета и писменог рада.

Kандидат који добије оцену „није положио“ из два предмета или из неоправданих разлога не дође на испит или део испита упућује се на поновно полагање целог испита у наредном року.

Кандидат који из једног предмета добије оцену „није положио“ може тај предмет поново полагати по истеку рока од 30 дана од дана претходног полагања. Ако и у овом року добије оцену „није положио“ упућује се на поновно полагање целог испита у наредном року.

Кандидат може највише два пута полагати стручни испит.

СПИСАК ЛИТЕРАТУРЕ ЗА ПОЛАГАЊЕ СТРУЧНОГ ИСПИТА

Списак литературе –Уставно уређење и прописи у области заштите

Списак литературе – Музеологија и музеографија

Списак литературе – Музејска документација

Списак литература – Техничка заштита уметничко – историјских предмета

Списак литературе – Музејска едукација

Списак литературе – Дигитализација

Прилози за дигитализацију

Комисија за полагање стручног испита

Пријаву за полагање стручног испита и спискове литературе можете преузети на два начина:

1.) Kликом на реч ФОРМУЛАР ПРИЈАВЕ односно Списак литературе за предмет – односно Комисија за полагање стручног испита

2.) Десним кликом на реч ФОРМУЛАР односно Списак литературе за предмет – односно Комисија за полагање стручног испита и притиском на опцију Save link as… па потом Save.