О збирци

 

У збирци се чувају предмети који су у музеј доспели археолошким истраживањима космајске рудничке области. Највећи део фундуса потиче са археолошких истраживања некрополе спаљених покојника Гомилице у атару села Губеревац. Похрањивање теракота Загробне Венере (Venus Funeraria-е), таблица проклетих (tabelae defixionvum), кристала у гробове на Гомилицама, спадају у ретке култове на простору Србије.

Збирка Космај чува предмете хронолошки опредељене у период од 1. до 4. века.

У збирци се чувају предмети који су у музеј доспели археолошким ископавањима и рекогносцирањима космајске рудничке области. Највећи део фундуса потиче са археолошких истраживања некрополе спаљених покојника Гомилице у атару села Губеревац. У збирци се чувају и предмети са истраживања стојничког утврђења (Град, Градиште), Прутена, Пурине Черге, Губеревца, Бучја, некрополе на Рту, зиданих гробница- објеката на локалитету Река, Осим посуда, накита, медицинских и козметичких инструмената, рударских посуда и алатки, нађени су фрагменти мозаика, фрески и камене пластике. Похрањивање теракота Загробне Венере (Venus Funeraria-е), таблица проклетих (tabelae defixionvum), кристала у гробове на Гомилицама спадају у ретке култове на простору Србије.

Провинција Горња Мезија (већи део данашње Србије), за римску Империју је провинција руда. Космајски рудници, под директном царском управом, експлоатисани кроз читав период римске доминације, били су међу најзначајнијим по производњи среброносне руде олова и гвожђа, одакле је Царство снабдевано металима. Центар области, налазио се у Стојнику (Demessus-у). Истраживањима је потврђено присуство становништва различитог порекла које је депортовано из свих делова царства за рад у рудницима и оно које је мигрирало привучено економским процватом Космаја.

 

Кустос: др Мирјана Глумац, музејски саветник

m.glumac@narodnimuzej.rs

Прочитајте више