Изложбе поводом Сретења – Дана државности Републике Србије

ЛАДА – 120 пролећа
Мала галерија Народног музеја Србије
14.2. 2024. у 19 часова

Изложба Лада – 120 пролећа музејског саветника Петра Петровића Народног музеја Србије, означава важан јубилеј постојања Друштва српских уметника ЛАДА, основаног 1904. године. На изложби која обележава 120. годишњицу оснивања Ладе једног од ретких струковних удружења, биће представљена дела двадесет активних чланова Ладе. Изложба ће бити реализована у Малој галерији Народног музеја Србије.

FEMINA BALCANICA: MATER, MATRONA, AUGUSTA, DEA.
Жена на Балкану у античком добу
Народни музеј Краљево

Захваљујући интензивној међумузејској сарадњи и договорима са Народним музејом Краљево, представљањем изложбе Народног музеја Србије, која на живописан начин прича различите приче о женама у античком добу,  сви заинтересовани ће моћи да се упознају са идејама ранијих епоха које подстичу на промишљања о сагледавању улога и односа како у прошлим временима тако и у актуелном добу.

Како памтимо владаре?
Представе Обреновића из Кабинета графике Народног музеја Србије
Народни музеј Зајечар

Изложба обухвата радове уметника који су стварали током 18. и 19. века. Одабрани радови пружају увид у различите аспекте визуелне репрезентације владара династије Обреновић у чије је време почела да настаје самостална, нововековна српска држава: портрети владара, преко којих откривамо начин конструисања представе о владарском лику, као и прикази историјских догађаја који су градили легитимитет и култ династије током владавине кнеза Милоша, кнеза Михаила и кнеза Милана Обреновића. Као један од ослонаца репрезентације политичке моћи, представе о владарима креиране путем уметности настајале су у периодима династичких успона, али и криза. Поред српских аутора Анастаса Јовановића, Стевана Тодоровића и Ђорђа Крстића, обухваћени су и страни уметници међу којима су Карол Поп де Сатмари и Винценц Кацлер, а који су својим стваралаштвом били везани за српску културну средину 19. века, остављајући уметничка сведочанства о династији Обреновић.

14. фебруара