Предавање др Мишка Шуваковића о Јану Фабру

05.03.2020. u 18:00 - 20:00

Др Мишко Шуваковић ће у атријуму Народног музеја, у четвтак, 5. марта у 18 часова одржати предавање ЈАН ФАБР. Од визуелне драматургије до дизајнираних фантазматских малих и великих пријатељa/непријатеља. У предавању ће бити речи о концептуалним и чулним преображајима драмског позоришта у тактички полигон визуелних уметности. Низ редитеља и кореографа (Роберт Вилсон, Јан Фабр, Тино Сигал) нарушио је, изнутра или споља, границе театра успостављајући трансдисциплинарни однос између драмског театра, новог плеса, перформанс уметности, нових емдија, амбијенталне уметности, дизајна и ликовног експеримента. Успостављено је хибридно поље естетског истраживања чулног, осећајног, меморијског и пројективног.

Јан Фабр је започео истраживања визуелних уметности и театра у времену постмодерне, специфичније трансавангарде. Његов рад као савременог визуелног уметника повезан је са тестирањем видљивог, границама фантазије и фантазма, дизајнирања предметног и просторног севта. Данас је он нека врста произвођача ”спектакла” – као видљивости акумулираног капитала, моћи, интимности, релативних односа приватног и јавног, нежног и бруталног бивања у свету људи и свету без људи.

05.03.2020.