У 2019. години, када се навршава 140 година од успостављања дипломатских односа између Италије и Србије, као и десет година од успостављања стратешког партнерства између Рима и Београда, приређује се ексклузивна италијанска изложба у Народном музеју под називом “Бернинијева школа и римски барок”.

Ремек-дела из Палате “Киђи у Аричи” која обухвата 55 значајних дела из Палате Киђи у Аричи, граду близу Рима. Свечано отварање заказано је за 7. март, а изложба ће бити отворена до 26. маја. Изложба се организује у години када Народни музеј обележава 175 година постојања.

Реч је о изузетно репрезантативој изложби барокне уметости која представља Рим као главно седиште њеног ширења, а Ђованија Лоренца Бернинија као једног од најзначајних барокних уметника уопште. На изложби ће бити представљена дела барокних мајстора међу којима су Пјетро да Кортона, Боргоњоне, Салватор Роза, Ђовани Батиста Гаули, Кавлијер д’Арпино, Ђачинто Ђимињани, Матија Прети, Андреа Росо, као и француски и фламански уметници који су боравили у Риму тога доба. поред историјског, алегоријско-религиозног и митолошког сликарства, изложба нуди и примере различитих жанрова који су били омиљени клијентима тога доба: портрет, пејзаж и припремни нацрт за велике декоративне фреске. Колекција Палате у Аричи везана је за племићку породицу Киђи чије име носи, породицу банкара из Сијене која је била међу најзначајнијим у Риму у 17. веку, и у потпуности одсликава космополитску климу вечног града из тога периода.

Пратећи програми изложбе у марту:

7. март у 17 часова

Предавање: Roman Baroque Art

14. март у 18 часова

Предавање: Концепт времена и пролазности у барокној култури

16. март у 13 часова

Радионица: Баш су сјајни Италијани