О збирци

Прве графике страних аутора откупљене су за Народни музеј 1896, чиме је почело формирање Збирке цртежа и графика страних аутора. Она сада броји више од две хиљаде и пет стотина радова, насталих од шеснаестог века до данас. Највећи број дела откупљен је од приватних колекционара. Међу њима је посебно значајна збрика Сакеларидес која обухвата европску штампану графику од шеснаестог до осамнаестог века, са делима Жака Калоа, Лукаса ван Лејдена, Рембранта, Хенрика Холцијуса, итд.

Крај деветнаестог и почетак двадесетог века обележава Збирка Ериха Шломовића са радовима Едгара Дегаа и Огиста Реноара и других представника импресионизма и постимпресионизма, као и Збирка Љубомира Мицића са делима европске авангарде. Међу уметницима који су стварали у периоду од реализма до класичне аванагарде издвајају се Камиј Коро, Винсент Ван Гог, Анри де Тулуз-Лотрек, Огист Роден, Пабло Пикасо, Василиј Кандински, Ласло Мохољ-Нађ, Ел Лисицки и др.

Кустос: др Драгана Ковачић, музејски саветник

d.kovacic@narodnimuzej.rs