Jula 1935. godine  kada se najstariji državni muzej, Narodni muzej, spojen sa Muzejem savremene umetnosti, priprema za novo poglavlje, za svečano otvaranje u novododeljenoj zgradi Novog dvora pod imenom Muzej kneza Pavla, među prvim  otkupljenim slikama bila je Kupačica, ulje Ogista Renoara.  Da bi se ova nabavka velike tržišne vrednosti ostvarila, pored namenskih sredstava za otkupe kojima su muzeji raspolagali a koja nikad nisu bila prevelika iako je u tom trenutku novoosnovani muzej raspolagao sredstvima oba matična muzeja, novac se prikupljao i dobrovoljnim prilozima. Pored toga, Milan Kašanin je vanredno morao da zatraži od nadležnog ministarstva, još trećinu potrebne sume.[1] Započeti ovako ambiciozno popunjavanje kolekcija novog muzeja bio je ne samo interes uprave Muzeja kneza Pavla, već i države koja je odobrila dodatni kredit i slika je kao paradigma buduće stalne postavke stigla u Beograd, spremna za svečano otvaranje. Pod budnim pokroviteljstvom Kneza Pavla, ova kupovina je obavljena preko Uprave Dvora.[2] Da bi se bolje razumeo ovaj veliki početni korak, dovoljno je uporediti troškove adaptacije zgrade Novog dvora za potrebe Muzeja, za koje je Država izdvojila 600.000 dinara, gde cena Kupačice predstavlja skoro četvrtinu ove sume – da bi se stekao utisak kakvu je podršku države uživao Muzej kneza Pavla. Ta vrsta podrške koja se prepoznaje iz vremena Muzeja savremene umetnosti, sada se samo intenzivirala.

[1] ANM, 1935, Muzej kneza Pavla br. 329 od 29. juna.

[2] ANM, 1935, Dopis ministarstva prosvete P.Br. 28563, od 24. jula 1935. Muzeju kneza Pavla sa izveštajem o nalogu za isplatu dodatnog kredita od 18.375 francuskih franaka Upravi Dvora, za nabavku slike O. Renoara, Kupačica (u dinarskoj protivvrednosti 53.287 dinara). Ukupna cena slike je bila 132.820 dinara.

AJ 66-570-907 fond Ministarstva prosvete Kraljevine Jugoslavije.  Ministarstvo prosvete Kraljevine Jugoslavije Odeljenju državnog računovodstva, za Glavnu državnu blagajnu P.Br. 20.201, od 18. jula 1935. Nalog za isplatu 18.375 francuskih franaka Upravi Dvora, za nabavku slike O. Renoara, Kupačica. Puna cena slike bila je 45.800 francuskih franaka, (100 franaka vredelo je 290 dinara).

Pročitajte više