Писмо Михаила Валтровића, „чувара“ Народног музеја, Стојану Новаковићу, министру просвете и црквених дела из новембра 1881, којим га извештава о резултатима кампање прикупљања културних и уметничких старина са територије јужне Србије за музејске збирке, а коју су српске власти [кнез Милан Обреновић] повериле Ђорђу Крстићу. С обзиром да је уметник донео у Музеј мање предмете (стари новац, турски ферман за цркву у околини Ниша и два гвоздена катанца), Валтровић моли министра да наложи локалним властима у Нишу да се ангажују око паковања и допремања осталог прикупљеног материјала. У питању су богослужбени предмети: три књиге, два крста, три кивота са моштима, један путир, један антиминс, као и турска дрворезбарена таваница, оружје и војна опрема који су одабрани за будућу музејску збирку предмета турске културе.

Писмо М. Марковића, директора нишке гимназије, од 3. јануара 1882, Михаилу Валтровићу поводом допремања старог оружја и војне опреме за музејске збирке, из нишког војног магацина у Београд. Према налогу министра просвете и црквених дела, Марковић је преузео обавезу да материјал који одабере Ђорђе Крстић, пошаље у Музеј. Образлажући да поверени задатак није могао да изврши, јер Крстић није селектовао предмете, Марковић извештава Валтровића да су у питању стара копља, стреле, наџаци, напрсници, шлемови и тражи мишљење које од предмета да пошаље у Београд.

Одговор Михаила Валтровића М. Марковићу, од 8. фебруара 1882, указује да га је Ђорђе Крстић детаљно известио о стању и квалитету старог оружја и војне опреме из нишког магацина. На основу тога, Валтровић је дао Марковићу прецизна упутства за селекцију предмета. Количина није била пресудан фактор, него квалитет израде, естетске вредности и стање очуваности оружја и опреме. Поводом Марковићеве опаске да Крстић није извршио селекцију материјала за Музеј, Валтровић је изнео претпоставку да је сликар вероватно одабрао предмете, али да су они после његовог изненадног одласка из Ниша поново враћени ”у гомилу”.

Преписка поводом набавке старог оружја из Ниша

Начин цитирања у литератури: Архив Народног музеј (АНМ) 11/1881 и 18/1882

Прочитајте више