АРХЕОЛОШКО НАСЛЕЂЕ КУРШУМЛИЈЕ

 

 

У периоду реализације пројекта Археолошко наслеђе Куршумлије (2013 – 2019.), обављено је систематско рекогносцирање територије општине Куршумлија у Топличком округу, једне од највећих општина у Србији са 90 насељених места (површине 952км2). Пројекат се реализује у сарадњи Народног музеја у Београду са Народним музејем Топлице у Прокупљу. Руководиоци пројекта су мр Слободан Фидановски (у периоду 2013-2015.) и др Емина Зечевић (e.zecevic@narodnimuzej.rs).

Старо и савр. гробље Горње Требиње

Иван кула

Пројекат је конципиран са циљем систематског евидентирања и документовања археолошког наслеђа путем рекогносцирања и сондажног ископавања изабраних локалитета, користећи се подацима са ранијих обилазака терена од стране надлежних установа заштите, као и кроз проверу историјске, етнолошке и топографске грађе. Он се показао веома важним с обзиром да је реч о општини транзитног карактера, која се у великом делу граничи са територијом Косова и Метохије, а при том једној од најнеразвијенијих и веома слабо насељених (према попису из 2011. године са нешто више од 21.000 становника). Ненасељеност, велики одлив становништва и изразито брдско-планински карактер територије општине представљали су велико ограничење у реализацији пројекта, али су наметнули делом измену динамике и предмета истраживања. Тако је евидентирано више од 270 налазишта и локација различитог карактера и садржаја, осим археолошких локалитета (остаци насеља, утврђених насеља и утврђења, гробља и надгробни белези, црквени и други сакрални објекти, остаци рударских радова и старих саобраћајница, камена пластика итд.) и култних места и локација са црквеним грађевинама и гробљима новијег и савременог доба. Пронађен је и прикупљен и разнолик покретни археолошки материјал (грнчарија, техничка керамика, разни комади оруђа и оружја, новчићи), који све скупа сведоче о богатом културно-историјском наслеђу ове области у долинама Топлице и Косанице и њихових притока, познатој по изворима лековитих вода и природним лежиштима руда експлоатисаних у свим епохама прошлости.

Свети Никола Куршумлија

Остаци цркве св.Петке код Стожинића Дегрмен

 

Током 2015. године обављена су и мања сондажна ископавања на потесима Шанац-Караула и Шанац-Падина, у самој Куршумлији, на врху и у подножју падине изнад заравни са остацима манастирског комплекса цркве Св. Николе, задужбине Стефана Немање, родоначелника династије Немањића. У трајању од свега неколико дана утврђени су положај и остаци објекта, вероватно насеља 12. века, откривени још давне 1976. године изван првобитне манастирске порте на потесу Шанац.

 

Пројекат је реализован уз велику материјалну и логистичку подршку Скупштине општине Куршумлија, Туристичке организације и Народне библиотеке Куршумлија, а нарочито АД “Планинка“ из Куршумлије и многиј појединаца.

Прочитајте више