Овогодишња свечаност обележавања 181. годишњице постојања Народног музеја Србије уприличена је у суботу, 10. маја, свечаним отварањем изложбе РИМСКИМ ЦАРСТВОМ НА ТОЧКОВИМА. Друмовима и раскршћима до Народног музеја Србије ауторке Деане Ратковић, музејске саветнице.

На изложби су презентоване две засебне конструкције римских путничких кола. Реч је о два различита типа кола које Музеј баштинни у својој Збирци, који су уједно и јединствени примерци те врсте материјалне културе са наше територије. Реч је о изузетним предметима из римског царског периода, који ће посетиоцима Народног музеја бити приказани у оригиналним деловима, као и у виду реконструкција. Изложена кола не само што показују како су се Римљани превозили већ крију и многе друге приче. Kола су код Римљана коришћена  у свим аспектима живота, па су кола и коњи имали, пре свега, практичну употребу у свакодневном животу, у транспорту поште, путника и робе, али и транспорту војске и њихове логистике. Кола и кочије различитих типова били су симболи богатства, социјалног статуса и војне надмоћи.

Прва кола која су постала део  колекције Народног музеја Србије пронађена су приликом заштитних археолошких ископавања предузетих због радова на изградњи аутопута Ниш −Димитровград 2013. године, на локалитету Станичење−Мађилка код Пирота. Реч је о двоколици типа cisium, која се датује у време од друге половине 1. до прве половине 2. века. Делови двоколице пронађени су у оквиру једне гробнице-тумула без остатака покојника. Налаз двоколице из Станичења се може посматрати као део ритуала сахране са колима и поред чињенице да није пронађена in situ. Обичај сахрањивања у тумулима или хумкама у којима су ритуално „сахрањена“  кола са коњима јавља се у више области за време Римског царства – у Тракији, Панонији, Германији и Галији. Овај обичај ритуалног сахрањивања се доводи у везу са универзалним схватањем смрти као путовања у други свет. 

Друга кола, откупљена 2017. године, представљају путничко возило са четири точка типа rаeda и могу се оквирно датовати у 2. век. Од њих су сачувани делови конструкције од гвожђа, декоративни елементи од бронзе и коњска опрема. Урађена је њихова потпуна реконструкција у 3Д моделу, а пројектован је и постамент у првобитним пропорцијама, у који су уклопљени оригинални делови, што посетиоцу дочарава изглед римских кола каква су некада била. Иако немамо тачне податке о њиховом налазу можемо и ова кола приписати истом ритуалу сахране са колима неког имућнијег припадника високог сталежа, у римској хијерархији.

Код оба примерка кола, осим археолошке анализе и конзервације, извршена су и интердисциплинарна проучавања свих њихових сегмената, као и анализе елемената од метала. Добијени резултати допринели су расветљавању свих околности везаних за њихове налазе и презентовање јавности.

Изложбу чине и други оригинални делови са римских кола  који се чувају у Народном музеју Србије, а били су део декорације на римским колима. Као део приче о начину како су се Римљани превозили, користећи добро увезану мрежу путева дуж целог Римског царства, приказан је и камени споменик – миљоказ који представљају епиграфске споменике који су означавали дистанцу између места и градова, градитеље путева, као и цара коме је пут био посвећен. Изложен је један из Куршумлије, који  је  некада  стајао на римском путу Ниш – Љеш, на путној станици Ad Fines на граници провинција Мезије и Далмације. Сведочи о поправци путева у време римског цара Гордијана и његових похода против Персијанаца.  

На овој изложби деца ће имати свој посебно осмишљен кутак, где ће кроз различите интерактивне садржаје моћи да се упознају са животом Римљана, а посебно начином како  се некад путовало.