Дан Народног музеја Србије

FEMINA BALCANICA: MATER, MATRONA, AUGUSTA, DEA

10. мај 2022. године

Изложба Femina Balcanica представља плод студиозног рада музејске саветнице Деане Ратковић, ауторке изложбе, и четири музејске саветнице из Одељења за археологију – Вере Крстић, Татјане Цвјетићанин, Веселинке Нинковић и Мирјане Глумац захваљујући којима ће сви посетиоци имати прилику да се кроз пажљиво одабране музејске предмете упознају са занимањима, породичним односима, модом, обичајима,  положајем и улогом жена у приватној и јавној сфери.

Изложба и каталог изложбе, говорећи о женствености, лепоти и друштвеном статусу, женама у римским утврђењима, могућим професионалним дометима, женама у домаћинству или политичком животу, за циљ имају да све заинтересоване упознају са приликама у ранијим епохама подстичући на промишљања о сагледавању улога и односа како у прошлим временима тако и у актуелном добу.

Од предмета за свакодневну употребу – преслица, играчака, посуђа, преко разноврсног накита, лекарских инструмената, скулптура или епиграфских споменика изложба Femina Balcanica на живописан начин прича различите приче о женама у античком добу. Подељена на пет сегмената, од којих сваки обрађује једну од сфера живота жене и феномене везане за њен положај у породици, култу, заједници или уметности, изложба прати разнородне улоге које је жена имала. Од господарице куће и домаћице, мајке, лекарке, писарке, учеснице у ритуалима и религијским обредима, преко угледне жене представљене типизираним статуама великих и малих Херкуланки, Avguste као царске мајке и супруге која је високо позиционирана на друштвеној лествици диктирала моду жена у градовима бићемо у прилици да упознамо мноштво жена Римског царства. Уз помоћ разнородних археолошких предмета Femina Balcanica  даје одговоре на нека од питања која бисмо размишљајући о времену Римског царства могли имати истовремено отварајући нове правце тумачења у контексту данашњих друштава.

Изложбу Femina Balcanica, реализовану у Великој галерији Народног музеја, моћи ћете да посетите све до 28. августа 2022. године, а захваљујући ауторским и стручним вођењима, радионицама за посетиоце различитих узраста и интересовања, трибинама и предавањима имаћемо могућност да најинтересантније теме истражимо још непосредније.