Ауторско вођење „Између трпезе и софре. Металне посуде од XIII до XIX века  у збиркама Народног музеја Србије”

25. јануара u 18:00 - 19:00

Ауторка изложбе, кустоскиња Ивана Лемкул, представиће Вам последњи у низу радова на конзервацији, рестаурацији, хемијско-физичком испитивању и каталошкој обради једног сегмента средњовековних збирки Народног музеја – сакралним и световним металним посудама. На изложби је представљена 81 посуда од метала из збирки Одељења за средњи век, сакупљаних током претходних 150 година. Само неколико посуда потиче из манастирских ризница или приватног поседа, огромна већина нађена је приликом пољопривредних или грађевинских радова.

Приближно половина изложених посуда начињена је од сребра, неке су са позлатом, док другу половину чине оне израђене од бакра, бронзе и месинга. Посуде од сребра испољавају одлике уметничких стилова, доминантних у Србији у позном средњем веку и у доба османске власти. На посудама од бакра или бронзе огледају се форме настале на Истоку, у Малој Азији или Персији. Ауторско вођење кроз изложбу Између трпезе и софре. Металне посуде од XIII до XIX века у збиркама Народног музеја Србије, одржаће се у четвртак, 25. јануара у 18 часова.

25. јануара