Представа „Досије Доситеј“

04.12.2022. u 12:00 - 13:00

Лик Доситеја Обрадовића оживљава глумац Владимир Цвејић чија интерпретација у првом лицу посетиоце упознаје са епохом у којој је Доситеј живео, личностима с којима се сусретао и атмосфером у којој се рађала српска независност током Првог српског устанка. Овај занимљив програм одржава се у аутентичном амбијенту Музеја Вука и Доситеја, у згради у којој је од 1809. до 1813. године радила Велика школа, прва српска просветна установа намењена вишем образовању. У оснивању школе учествовао је и Доситеј Обрадовић, који се на њеном отварању 30. августа 1808. године ђацима, родитељима и угледницима обратио својим говором „О должном почитанију к наукам“. Спајањем Доситејеве биографије и простора у коме се театар одвија у потпуности долази до изражаја интерпретативна моћ театра и његове сценографије, оживљавајући познату историјску личност чији живот и рад је на одређени начин повезан са зградом у којој се данас налази Музеј Вука и Доситеја. Програм, обогаћен приказивањем документарног материјала, Доситејевих писама, портрета и тактовима одабраних музичких нумера, дочарава време о коме Доситеј приповеда, а савремени аудио-визелни ефекти оживљавају сталну музејску поставку.

Место: Музеј Вука и Доситеја

04.12.2022.