Представа „Ја ћу теби љуба бити“

13.11.2022. u 12:00 - 13:00

У недељу, 13. новембра у 12 часова, у Музеју Вука и Доситеја биће изведена монодрама Музеја Крајине „Ја ћу теби љуба бити” ауторке Сање Радосављевић, кустоса Музеја Крајине. Улога Марије Мице Мокрањац, која ће нам говорити о животу и делу Стевана Ст. Мокрањца, поверена је глумици Љиљани Јакшић.

Стваралаштво Стевана Стојановића Мокрањца и бројни успеси које је низао надалеко су познати. Међутим, један креативни тим људи из његовог родног града досетио се како да нас још једном подсети на њих, али и да нам саопшти неке нове, мање познате детаље из приватног и породичног живота нашег значајног композитора. Овога пута извор нових сазнања и јединствен водич кроз Мокрањчеву биографију биће – театар.

„Монодрама посвећена славном српском композитору Стевану Мокрањцу има за циљ афирмацију традиције, културе и музичког образовања, као и неговање вредности српске историје и опште културе. Главна јунакиња представе оживеће лик Марије Мокрањац, упознаће нас са животом и делом свог супруга Стевана, као и са знаменитим личностима епохе. Дочараће нам историјске прилике кроз интересантне анегдоте и подсетиће нас на дивне композиције Стевана Стојановића Мокрањца”, истиче ауторка уочи премијере. Окосницу ове сторије о Мокрањцу чини интимна преписка (писма, разгледнице, телеграми) коју је водио са својом супругом, сачувана у Музеју Крајине у Неготину. Поред нових и надасве занимљивих прича, публику током представе очекује и уживање у Мокрањчевим ванвременским музичким делима.

13.11.2022.