Стручно вођење „Скулптура у галерији југословенске уметности сталне поставке Народног музеја”

21. марта u 18:00 - 19:00

Збирка југословенске скулптуре Народног музеја Србије, чува преко хиљаду вајарских остварења захваљујући којима се може пратити развој новије српске скулптуре, формиране на класичним узорима. У оквиру збирке, присутне су различите стилске особености у складу са водећим утицајима. Радови наших првих вајара по стилским одликама били су у знаку доминирајућих уметничких токова европских културних центара у којима су учили (Беч, Минхен). Поред радова старијих вајара, збирку чине и остварења обележена савременим елементима попут сецесије и симболизма, што је значило тематско и формално супротстављање уметности академизма, а затим следи афирмација нових стилских токова изражених кроз дела уметника махом школованих у Паризу, Прагу, Риму, итд. У периоду између два светска рата модернистичка оријентација јавља се постепено, различитог интензитета, док већи део друге половине прошлог века одликује богатство разнородних уметничких поетика које се манифестује преко широких могућности избора стваралачких поступака и материјала.

Стручно вођење Скулптура у галерији југословенске уметности сталне поставке Народног музеја Србије, одржаће виша кустоскиња, Лидија Хам – Миловановић, у четвртак 21. марта у 18 часова.

21. марта