Поводом седамдесет година од оснивања Музеја Вука и Доситеја (1949 – 2019) у Тодорчетовом конаку Музеја Крајине Неготин у уторак,  22. октобра 2019. године отвара се изложба „Језик је хранитељ народа. Из колекције Музеја Вука и Доситеја Народног музеја у Београду“, ауторки мр Елиане Гавриловић и Марине Пејовић.

После отварања изложбе биће уприличено извођење специфичног музејског театра, монодраме „Мој отац Вук Караџић“ која је у трећој сезони већ обележила своје 60 извођење. 

Документарна изложба „Језик је хранитељ народа. Из колекције Музеја Вука и Доситеја Народног музеја у Београду“садржи двадесет паноа са текстовима који посетиоцима представљају  делатност и рад Доситеја Обрадовића и Вука Стефановића Караџића. Текстове паноа прате одабране репродукције портрета хероја српске културе као и пејзажа, рађених техником уља, цртежа и акварела који су дело више уметника. Уз њих се налазе и репродукције личних предмета и  фотографија из друге половине 19. века на којима су приказани Вук Караџић и чланови његове породице.

Истоимена поставка гостовала је од 2017. године у  Хамбургу и Штутгарту, Новом Саду, Обреновцу, Рашкој, Горњем Милановцу, Тршићу и Шапцу.

Аутори изложбе су мр Елиана Гавриловић, музејски саветник, кустос Музеја Вука и Доситеја и Марина Пејовић, музејски едукатор Народног музеја у Београду.

Језгро збирке Музеја Вука и Доситеја чини заоставштина Вука Стефановића Караџића коју је крајем 19. столећа (1894.) Краљевини Србији поклонила његова ћерка, Вилхелмина Мина Караџић Вукомановић. Вукова соба, односно Вуков музеј деловао је под окриљем тадашњег Народног музеја. У периоду после Другог светског рата,  Вуковој збирци придодаје се скромнија оставштина Доситеја Обрадовића и одлуком владе НР Србије 28. фебруара 1949. године оснива се Вуков и Доситејев музеј. У почетку самосталан, Музеј се од 1979. године поново припаја Народном музеју у Београду у чијем саставу и данас делује. 

Речи Вука Стефановића Караџића из којих се очитује његова неисцрпна љубав ка свом народу, језику и просвећивању гласе:

„Језик је хранитељ народа. Докле год живи језик, докле га љубимо и почитујемо, њим говоримо и пишемо, прочишћавамо, дотле живи и народ, може се међу собом разумијевати и умно саједињавати, не прелива се у други, не пропада“.

Изложба ће бити отворена од 22. октобра до  30. новембра 2019. године у Музеју Крајине Неготин.