Афирмативним текстом „Велика онлајн изложба Музеја без граница“, у немачком недељнику Тагесшпигел је 2. априла 2020. године представљена изложба „Заједничка историја – арапски свет и Европа 1815-1918″. Организација Музеји без граница (Museums with no frontiers) је окупила учеснике и експонате из 22 државе, како би се уобличио овај слојевити онлајн изложбени пројекат. Почела да се конципира још 2012. године, Изложба данас представља приче из прошлости различитих сфера живота у којима су се укрштали европски, османски и арапски узајамни утицаји.

Sharing History Arab World – Europe | 1815 – 1918

У основи иницијативе Музеја без граница о покретању пројекта изложби Заједничка историја, стоји уверење да смо данас сви позвани да властитој националној историји приступамо као делу ширег, заједничког наслеђа и да би управо такво бављење прошлошћу уз свеобухватне интерпретације које узимају у обзир различите перспективе, требало да подстиче на стварање заједничке будућности.

Сложени односи и утицаји између арапског, османског света и Европе током периода између 1815. и 1918. године, обележеног снажном индустријализацијом и колонијалном доминацијом Европе у Северној Африци и на Блиском Истоку, до краја Првог светског рата, обликовали су у значајној мери и данашње међународне односе. Посредством могућности виртуелног увида у документе, историјске фотографије, уметничка дела, археолошке предмете, предмете из свакодневног живота, као и текстовима са различитим нивоима информација, изложба омогућава не само откривање сазнања и виђења Европљана, већ и перспективе из различитих региона света.

Народни музеј у Београду је са задовољством учествовао у овом пројекту уз бројне музеје, библиотеке, архиве и универзитете, представљајући одабраних десет експоната међу укупно 3000 колико их изложба Заједничка историја представља. Чувене историјске композиције из Народног музеја у Београду са преласка 19. у 20. век са представама средњовековне и прошлости под турском владавином, најистакнутијих уметника попут Паје Јовановића, Урош Предића, Ђорђа Крстића, Павела Ђурковића, Ђуре Јакшића, Стевана Алексића и Влаха Буковца, део су међународне онлајн изложбе Заједничка историја- арапски свет и Европа 1915-1918.

Међусобни односи арапског, отоманског и европског света представљени су у оквиру десет поглавља: о граду и урбаном пејзажу, економији и трговини, уметности и занатству, проналасцима, међународним изложбама, миграцијама, музици, књижевности, плесу и моди, откривању прошлости, реформама и друштвеним променама. Свако од десет изложбених поглавља, чини изложбу унутар изложбе и само је темељно структурисано.

Корисници унутар колекција могу да погледају материјал према држави из које потиче или у оквиру посебних тема изложбе:

Тематска временска линија заједно са историјским профилом свих земаља учесница нуди додатни контекст.
Историјска позадина пружа информације о три посебне перспективе периода: арапској, османској и европској.
Моја колекција омогућава регистрованим корисницима да стварају персонализоване колекције, а Моја изложба омогућава им „кустосирање“ сопствених изложби.
Партнери дају даље информације о укљученим институцијама.

Целокупна онлајн изложба и сви пратећи текстови су доступни на енглеском. Изложбу Заједничка историја – арапски свет и Европа 1815-1918. препоручује Народни музеј за посету у време самоизолације, а изложба буди знатижељу и нуди могућнсот откривања прошлости, уметности и културе, као и слојевитог учења.