ИЗЛОЖБА

САН НЕОЛИТСКЕ НОЋИ

(Музеј Војводине, Нови Сад, 15. јул – 15. октобар 2022. године)

У петак, 15. јула у 20 часова у Музеју Војводине (Дунавска 35) отвара се изложба Сан неолитске ноћи аутора мр Лидије Баљ и Андреја Старовића коју заједнички реализују Музеј Војводине и Народни музеј Србије. Изложба, која се реализује у оквиру програмског лука Тврђава мира Европске престонице културе, приказује богато археолошко наслеђе наше земље које сведочи о животу људи током неолитског периода, односно праисторијског раздобља које представља једну од значајних прекретница у развоју човечанства.

Југоисточна Европа, а поготово простор источног и средишњег Балкана, представљала је подручје на ком су се одвијали најбитнији процеси у настајању новог и другачијег света. Иако су током 20. века археолошка истраживања Старчева, Винче и бројних других неолитских локалитета обогатила српску и европску археологију неолита, прве две деценије новог века донеле су другачији приступ нове генерације истраживача, чији резултати мењају и значајно унапређују наша знања о раним пољопривредницима Европе.

Изложба Сан неолитске ноћи покрива распон од скоро два миленијума – период током ког су настале и развијале се старчевачка заједница, са раном неолитском културом на тлу Србије (оквирно од око 6200. до 5400. године пре наше ере) и винчанска заједница, која представља врхунац неолитског периода, а која се на нашим просторима развијала у време од око 5300. до 4500. година пре наше ере.

За наша сазнања о неолитском периоду, почевши од самих заметака развоја археологије у нашој земљи, улога Народог музеја Србије особито је значајна. Професор др Милоје Васић, у то доба чувар Народног музеја отпочео је 1908. године истраживања локалитета Винча, док је др Миодраг Грбић 1928. реализовао сондажна истраживања локалитета Старчево–Град. Захваљујући овим пионирским археолошким истраживањима стручњака Народног музеја откривена су оба епонимна неолитска локалитета.

Уз креативан и модеран приступ, амбиција аутора изложбе је да се музејској публици приближе кључни феномени важни за разумевање како услова у којима је неолит настао и развијао се, тако и свега онога што је чинило профану и духовну свакодневицу једне заједнице. Такође, поред живописних археолошких порука и прича, један сегмент изложбе илустроваће сву сложеност, разноврсност и методе којима научници решавају интересантна и важна питања о животима људи који су живели у различитим праисторијским и историјским епохама.

Изложба Сан неолитске ноћи биће отворена до 15. октобра 2022. године, а током три месеца трајања биће приређен и низ пратећих програма: стручна предавања, радионице за све категорије посетилаца, са посебним нагласком на оне најмлађе, али и други програми у којима ће посетиоци представљати актера, а не само посматрача поставке.

Пројекат Сан неолитске ноћи омогућили су:  Фондација Нови Сад – Европска престоница културе, Министарство културе и информисања Републике Србије,  Покрајински секретаријат за културу, jaвно информисање и односе с верским заједницама, Национална платформа Србија ствара.