Поводом Међународног дана музеја и Европске ноћи музеја, Народни музеј Србије ће у оквиру свог програма изложити за јавност најстарију српску рукописну књигу, Мирослављево јеванђеље, које се чува у специјализованој  комори на првом спрату музеја.

Током продуженог радног времена музеја од 12:00 – 22:00 сви заинтересовани посетиоци моћи ће да погледају Мирослављево јеванђеље, уживајући у причама које су припремили наши кустоси и сарадници о богослужбеној књизи из последње деценије 12. века. Због изузетног значаја и вредности, Мирослављево јеванђеље је проглашено за културно добро од изузетног значаја 1979. године, а од јуна 2005. године налази се на листи УНЕСКА, Памћење света (Memory of the World).

Међународни дан музеја 18. маја у Народном музеју Србије биће употпуњен радионицама и стручним вођењима, који ће нас водити од праисторије до модерног добра, од божанстава и Београдске мумије из Старог Египта до изузетних дела југословенске скулптуре. Имаћемо прилике да се упознамо са мумијом као најстаријим египатским артефактом у Србији, амулетима од злата, лаписа лазулија и фајанса различите намене. У другом делу дана, шетајући кроз Галерију југословенске уметности, разговараћемо о најистакнутијим примерима модерне скулптуре, богатству различитих уметничких поетика и широким могућностима стваралачких поступака и материјала.

Улаз за све посетиоце је бесплатан.

Програм

12:00 – 22:00 Мирослављево јеванђеље

12:00 Стручно вођење Староегипатска збирка Народног музеја Србије
Музејска саветница Ивана Минић

13:00 Радионица за децу Староегипатска божанства
Музејска саветница Ивана Минић
Узраст деце од 7-10 година, неопходна пријава на radionice@narodnimuzej.rs.

18:00 Стручно вођење
Уметност у три димензије: скулптура 20. века на сталној поставци НМС