НАГРАДА „ЛАЗАР ТРИФУНОВИЋ“ ГОРДАНИ СТАНИШИЋ

Добитница награде „Лазар Трифуновић“ за ликовну критику и теоријско разматрање савремене ликовне  и визуелне уметности за 2020. годину је музејски саветник Гордана Станишић, кустос Збирке југословенског сликарства 20. века Народног музеја у Беогграду. Награђена је за стручни текст Дамњан на искуствима Дамњана у каталогу истоимене изложбе у Народном музеју у Београду и за историјскоуметнички текст О цртежима Лазара Возаревића у монографији „Лазар Возаревић“, издање Фонда Вујичић колекција Београд, 2020.

Награда је додељена и историчарки уметности мр Софији Миленковић за студију под називом Странац у Паризу: критичка рецепција Саве Шумановића на париској уметничкој сцени од 1926. до 1928, објављену у научном часопису Зборник Семинара за студије модерне уметности Филозофског факултета Универзитета у Београду 2020.

Жири за Награду је радио у саставу: др Јасмина Чубрило, ванредни професор Одељења за историју уметности Филозофског факултета у Београду, др Никола Дедић, ванредни професор Факултета музичке уметности у Београду и др Драгана Ковачић, музејски саветник Народног музеја у Београду,  а одлука је донета једногласно.

У образложењу награде жирија о раду колегници Станишић се наводи: „Ауторка је реализовала не само свеобухватну и детаљну систематизацију досадашњих истраживања уметничког опуса Радомира Дамњановића Дамњана с једне и свеобухватну анализу  цртежа Лазара Возаревића, с друге стране, већ је понудила и оригинално виђење њиховог рада за које верујемо да ће у будућности постати стандардно и општеприхваћено читање ових значајних стваралаца српске уметности друге половине 20. века. Текстови Гордане Станишић су узор функционалне примене презентног историчарско уметничког приступа…“

Каталог изложбе Дамњан на искуствима Дамњана са награђеним текстом Гордане Станишић, може се купити у сувенирници у Народном музеју. Изложба се може посетити до недеље 24. јануара.