НАКИТ НОВОГ БРДА: ИЗ АРХЕОЛОШКЕ ЗБИРКЕ ПОЗНОГ СРЕДЊЕГ ВЕКА

Средњи век, 3

Двојезични текст (српски/енглески)

ISBN 86-7269-087-7

Накит из Новог Брда, познатог српског средњовековног града и великог рударско-трговачког центра, који се налази недалеко од данашње Приштине, чини готово већину налаза овог типа у Археолошкој збирци позног средњег века Народног музеја у Београду. У каталогу су хронолошки и типолошки систематизовани украси различите намене, откривени истраживањем два најзначајнија сакрална објекта, катедралне и Сашке цркве, као и њихових некропола. Разнородни накит (143 комада), попут наушница, перли, прстења, привезака или копчи, већином од сребра и бронзе, настао је од XIV до XIX века. Књига је употпуњена и прегледом сличних налаза са овог локалитета, који се чувају у другим музејима у Србији, тако да каталог садржи укупно 162 јединице.

Сва издања Народног музеја могу се купити преко интернет продавнице: www.knjizara.com