НЕМАТЕРИЈАЛНО КУЛТУРНО НАСЛЕЂЕ: АНАЛИЗА ПРАВНОГ ОКВИРА НА ПРИМЕРУ ТРАДИЦИОНАЛНЕ КЕРАМИЧКЕ ПРОИЗВОДЊЕ

мр Биљана Ђорђевић

2012, 111 стр, илустр, 24 cm

Музеолошке свеске, 15

ISBN 978 – 86 – 7269 – 138 – 2

Заштита културног наслеђа обухвата данас бригу не само о покретним и непокретним културним добрима, већ и о нематеријалном наслеђу – праксама, изразима, знањима и вештинама, као и с њима повезаним предметима и културним просторима, које заједнице и групе људи доживљавају као део свог културног наслеђа (попут усмене традиције, плеса, обичаја или вештине везане за старе занате). Ауторка у публикација анализира важеће конвенције, европске и српске прописе који се односе на очување нематеријалног културног наслеђа, као и њихово спровођење на примеру заштите једне традиционалне вештине – грнчарства. Наведени закони, конвеције, декларације и уредбе систематизовани су у прилогу књиге по организацијама и земљама које су их донеле, са одговарајућим интернет адресама и линковима.

Сва издања Народног музеја могу се купити преко интернет продавнице: www.knjizara.com