О збирци

Први наговештаји формирања Збирке цртежа и графика везују се за 1881. годину, када је за Музеј набављен први цртеж. Упркос томе што се временом број цртежа и графичких листова увећавао, све до 1963. године, када је званично установљен Кабинет графике, ова велика колекција радова није била издвојена из укупног фонда уметничких збирки.

Збирка цртежа и графика српских аутора 18. и 19. века, формирана је као посебна збирка 2005. године и у њој се чува преко хиљаду радова. Цртачко и графичко стваралаштво заступљено је преко појединачних графичких листова, цртежа, скица, студија и скицен блокова. Из најстаријег периода потичу дрворези махом непознатих аутора, док се почеци зреле графичке уметности 18. века могу испратити остварењима првих српских графичара, Христофора Жефаровића и Захарије Орфелина, заслужних за појаву бакрореза у српској уметности, као и за усмерења ка барокном стилском изразу.

Крај 18. и почетак 19. века представљени су репрезентативним цртежима Арсе Теодоровића, Димитрија Аврамовића, као и графикама Павела Ђурковића и Уроша Кнежевића. Романтичарска стремљења препознају се у литографијама Адама Стефановића и Анастаса Јовановића. У Збирци су заступљени цртежи Новака Радонића и Стеве Тодоровића, као и радови српских реалиста попут Милоша Тенковића, Ђорђа Крстића и Уроша Предића.

Кустос: Милица Цицмил

m.cicmil@narodnimuzej.rs