Отварање изложбе

Логор на Београдском сајмишту (1941-1944)

Четвртак, 08. децембар 2022. у 13 часова

У Народном музеју Србије се у четвртак, 8. децембра 2022. године у 13 часова, симболично на дан почетка интернирања у Јеврејски логор Земун 1941. године, свечано отвара изложба Логор на Београдском сајмишту (1941-1944) у организацији Меморијалног центра Старо сајмиште. Изложба ће представити драматичну трансформацију Београдског сајмишта од симбола привредног напретка, савремене архитектуре и места повезивања младе Краљевине Југославије са светом до места масовног заточења, смрти и разарања. Држећи се хронолошког редоследа, посетиоци ће имати прилику да се упознају са две најважније историјске фазе Београдског сајмишта: Јеврејски логор Земун, у којем су били интернирани сви преостали Јевреји из Србије, делом и Роми, као и Прихватни логор Земун у којем су били интернирани пре свега српски цивили и припадници устаничких покрета са подручја усташке НДХ, Србије и региона.

Меморијални центар Старо сајмиште је републичка установа културе основана 2022. године са циљем да негује сећања на жртве Јеврејског пролазног логора Београд – Топовске шупе, Јеврејског логора Земун и Прихватног логора Земун на некадашњем Београдском сајмишту. Поред музеолошке делатности, установа се бави едукативном и научно‐истраживачком делатношћу. Меморијални центар Старо сајмиште обавља и послове у вези са реконструкцијом, адаптацијом и уређењем постојећих аутентичних објеката на Старом сајмишту.

Изложба ће бити отворена до 15. јануара.