Отварање изложбе ТЕЛА И ПРОСТОРИ. Кроз збирке цртежа страних уметника из Народног музеја Србије

Овогодишња свечаност обележавања 180. годишњице постојања Народног музеја Србије биће уприличена у петак 10. маја у 20 часова, отварањем изложбе Тела и простори. Кроз збирке цртежа страних уметника из Народног музеја Србије, ауторке др Драгане Ковачић, на којој ћемо представити нашу уметничку баштину кроз цртеж европских аутора.

Делима амблематских имена историје уметности попут Адолфа Манцела, Пјера Бонара, Едгара Дега, Пјера Огиста Реноара, Пабла Пикаса, Ел Лисицког, Мохољ-Нађа, Николаја Рериха, Огиста Родена, Жана Коктоа, Амадеа Модиљанија и других најзначајних, али и оних мање познатих уметника која се сада први пут представљају јавности, представићемо пут уметничке линије од четврте деценије 19. века до пете деценије 20. века. Поставка садржи деведесет и шест дела европских уметника из Немачке, Француске, Велике Британије, Русије, Италије, Бугарске, Холандије и Белгије, који су стварали у оквиру уметничких праваца од романтизма до класичне авангарде.

Идеја изложбе је да се прикаже на који начин су тело и простор, две велике и константне теме европске визуелне уметности, биле тумачене у временима у којим се битно мењао однос према човеку и околини. Посебан је нагласак на медију цртежа, који обухвата различите технике и формате, од малих, успутних забелешки до завршених, аутономних дела великог формата.

Цртежи на овој изложби сведоче о отворености и постојаном усмерењу Народног музеја да сакупља и чува дела страних уметника. Захваљујући, поред осталог и тој чињеници, Народни музеј Србије данас има водеће место међу музејима у овом делу Европе.

Изложба траје до 25. августа