Промоција монографије „Манастир Светог Николе у Топлици. Археолошка истраживања“ наше колегинице, музејске саветнице др Емине Зечевић одржана је у суботу, 27. новембра у Пролом бањи.

На промоцији се, поред ауторке присутнима обратила и директорка Народног музеја Бојана Борић-Брешковић и колегиница Гордана Гаврић. Догађај је пратила и документарна изложба посвећена стогодишњици од првих археолошких ископавања Манастира Пресвете Богородице у Куршумлији чији су аутори Милан Савић и др Зечевић.

Манастир Светог Николе, као и Манастир Пресвете Богородице су, као прве задужбине Стефана Немање дуго времена остајале изван фокуса научне и стручне јавности, а монографија др Емине Зечевић представља суму вишегодишњег рада на трагању за материјалом и документацијом, идентификацијом и датовањем Немањиних цркава у Топлици, као и потрагу за одговорима о њиховој важности и судбини током минулих векова.

Промоција монографије одржала се у оквиру научног скупа посвећеном 825. годишњици монашког пострига Свете Анастасије, као и манастиру Пресвете Богородице у Куршумлији, уз присуство Неговог Преосвештенства Епископа нишког г. Арсенија, Неговог Преосвештенства Епископа топличког г. Јеротеја, часних отаца Православног богословског факултета у Београду и Православне Епархије нишке.