О збирци

 

Археолошка збирка позног средњег века обухвата предмете који представљају материјалну културу српске државе у доба њеног највећег успона, од 12. века до пада под турску власт, средином 15. века. Потичу са археолошки истраживаних локалитета, тако да један број предмета презентује и слојеве који припадају ранијим (12. веку), односно познијим фазама живота на њима (15-19. век).

Највећи број предмета у инвентару и студијском материјалу Збирке чине налази откривени током дугогодишњих систематских ископавања на Новом Брду, једном од најзначајнијих српских градова, важном рударском и економском центру Србије и Балкана 14-15. столећа. Преостали део фонда потиче са истраживања најзначајнијих цркава и манастира средњовековне Србије који су у вези са животом и делатношћу Стефана Немање, родоначелника српске владарске куће Немањића – Петрове цркве и Ђурђевих Ступова код Новог Пазара, Светог Николе и Свете Богородице у Куршумлији, Студенице; мањи број предмета откривен је у првим истраживањима комплекса цркве Светог Стефана у селу Милентији, манастира Свете Варваре и Сопоћана код Новог Пазара, Пећке патријаршије, као и градског језгра старог Бара и Београдске тврђаве. Део збирке чине и налази са новијих ископавања позносредњовековних гробаља са мраморима у околини Бајине Баште, односно рекогносцирања ове и територије општине Куршумлија.

Разнолики по функцији, као и према материјалу од којег су израђивани, покретни налази са Новог Брда део су сачуваног инвентара гробова и мобилијара највеће градске цркве (Катедрале) и тзв. Сашке цркве у подграђу (камена декоративна пластика, фреске, опека, керамичко посуђе и други премети од керамике, посуде од стакла и делови прозорског стакла, делови профане и црквене одеће од текстила и коже, накит и украсни делови одеће и други метални налази – оруђе, оружје, богослужбени и предмети личне побожности и црквеног мобилијара, предмети у свакодневној употреби итд.). Сличан репертоар предмета, уз примерке надгробних споменика са локалитета на територији Косова и Метохије и старе Рашке, чини и остатак Збирке.

 

Кустос: др Емина Зечевић, музејски саветник
e.zecevic@narodnimuzej.rs

Прочитајте више