Hronološki okviri

Zbirka antičkih i srednjovekovnih epigrafskih i anepigrafskih spomenika obuhvata predmete hronološkog raspona od 1. do 14. veka. Najbrojniji među njima su rimske nadgrobne stele i žrtvenici, zastupljeni su sarkofazi i miljokazi, dok iz srednjovekovnog perioda potiče manji broj objekata.

Svedočanstva pismenosti

Među svedočanstvima iz srednjovekovnog perioda izdvajaju se dva ćirilična natpisa.

Temnićki natpis iz 11. veka pronađen u okolini Varvarina, jedan je od najstarijih spomenika staroslovenske pismenosti sa teritorije Srbije uklesan ovim pismom. Spomenik svedoči da je na našem tlu ćirilica, pored glagoljice, bila rano u upotrebi.

Drugi je natpis na nadgrobnoj ploči kneza Baldovina (1331-1343-45), otkrivenoj u okviru crkve Sv. Nikole u Vranju, koju je kralj Stefan Dečanski dodelio ovom knezu.

Kustos: mr Veselinka Ninković, muzejski savetnik

v.ninkovic@narodnimuzej.rs