Поводом свечаног обележавања 75. годишњице оснивања Музеја Вука и Доситеја, у среду, 28. фебруара у 13 часова биће отворена изложба Лица Доситејевог лицеја кроз споменичко наслеђе Београда и одржана промоција истоимене књиге, ауторке Елиане Гавриловић, музејске саветнице из Музеја Вука и Доситеја.

У изложбеном простору Музеја Вука и Доситеја, фото-документарна изложба Лица Доситејевог лицеја кроз споменичко наслеђе Београда представља подручје око Доситејевог лицеја као инспирацију бројних уметника, фотографа и историографа у периоду друге половине 19. до осамдесетих година 20. века. Кроз репродукције дела рађених у техници уља на платну, акварела, пастела и цртежа тушем и оловком, принтова фотографија и репродукција историјских мапа и карата старог Београда, изложба на слојевит начин приказује објекте, улице и знамените личности које су оставиле траг у историји Београда и Србије од краја 18. до средине 19. века.

Свечаном отварању изложбе претходи промоција књиге Лица Доситејевог лицеја кроз споменичко наслеђе Београда, која на опсежан начин и из шире перспективе говори о историјском периоду и културном значају простора представљеном на изложби. О књизи ће говорити Бојана Борић-Брешковић, директорка Народног музеја Србије, Бранислава Јордановић, музејска саветница у пензији и ауторка Елиана Гавриловић.

Музеј Вука и Доситеја је музеј у саставу Народног музеја Србије. Посвећен је просветитељу и првом српском министру просвете Доситеју Обрадовићу и књижевнику и реформатору српског језика  Вуку  Стефановићу Караџићу. Музеј је основала Влада Народне Републике Србије на предлог Министарства просвете  28. фебруара 1949. године. Своје прве посетиоце Музеј је почео да прима у јануару следеће године у здању у којем је од 1809. до 1813. године радила Велика школа, прва високошколска установа основана током Првог српског устанка, 1808. године. Ова зграда налази се на Дорћолу и централни је објекат једне од најстаријих и најзначајнијих просторних културно – историјских целина, назване Подручје око Доситејевог лицеја. Целина обухвата део између данашње Улице краља Петра, Господар Јевремове, Kапетан Мишине, Симине, Kнегиње Љубице, Браће Југовића, Академског парка и Змаја од Ноћаја и од 1989/1990. године има статус културног добра од изузетног значаја.

Публика ће моћи да се упозна са значајним личностима, споменицима и историјату Подручја око Доситејевог лицеја на јединствен начин из књижевне и изложбене визуре. Изложба траје до 28. априла 2024. године.