У част обележавања 73 године од оснивања Музеја, посетиоци сајта Народног музеја у Београду путем виртуелне изложбе Лица Доситејевог лицеја кроз споменичко наслеђе Београда. Амбијентална целина Подручја око Доситејевог лицеја могу да се упознају са споменичким наслеђем који се налази у оквиру просторне културно-историјске целине Подручја око Доситејевог лицеја.

Музеј Вука и Доситеја, посвећен великанима српске културе – просветитељу и првом српском министру просвете Доситеју Обрадовићу и књижевнику и реформатору српског језика  Вуку  Стефановићу Караџићу, основан је 28. фебруара 1949. године. Своје прве посетиоце почео је да прима у јануару следеће године у згради у којој је од 1809. до 1813. године радила Велика школа, прва високошколска установа основана током Првог српског устанка, 1808. године. Зграда се налази на Дорћолу, у једној од најстаријих и најзначајнијих просторних целина у Београду чије је језгро формирано крајем 18. и почетком 19. века. Овај простор, назван Подручје око Доситејевог лицеја од 1989. године ужива статус културног добра од изузетног значаја.

Изложба Лица Доситејевог лицеја кроз споменичко наслеђе Београда. Амбијентална целина Подручја око Доситејевог лицеја је тематски подељена у више делова и омогућава упознавање са историјатом значајних објеката и улица које се ту налазе.

Уз  репродукције дела више уметника рађених у техници уља на платну, акварела, пастела и цртежа тушем и оловком инспирисанихподручјем око Доситејевог лицеја, изложба је допуњена и фотографијама насталих у периоду од друге половине 19. до осамдесетих година 20. века, репродукцијама историјских мапа и карата на којима је приказан стари Београд као и текстом који употпуњује читаву причу.