XXII МЕЂУНАРОДНА СМОТРА АРХЕОЛОШКОГ ФИЛМА

 

Народни музеј Србије традиционално је домаћин Међународне смотре археолошког филма, још од 1998. године када је у сарадњи са организаторима Фестивала археолошког филма у Роверету, часописом  Аrcheologia Viva и Италијанским институтом за културу у Београду први пут код нас организовао овакву манифестацију. Сваке године једна од земаља учесница је домаћин Смотре и ове године је то Република Италија, чијим ће вишеструко награђеним филмом  Langobardi Alboino e Romans Смотра бити отворена. Овим поводом посетиоцима Смотре обратиће се господин Роберто Чинкота, директор Италијанског института за културу.

На Смотри ће бити приказанo 30 филмова из 9 земаља – Италије (4), Хрватске (1), Русије (3), Немачке (1),  Белгије (1), Шпаније (5), Грчке (2), Ирана (1) и Србије (12). Смотра није тематски ограничена и реч је о филмовима у којима су обрађене различите теме из археологије и сродних научних дисциплина. Филмови које ће публика имати прилике да види углавном су новости и репортаже али и образовни филмови који представљају важна открића, изузетна достигнућа прошлости из различитих цивилизацијских периода, а као и претходних година одликује их висок научни квалитет, али и инспиративан приступ културној баштини, омогућавајући не само стручњацима него и свима онима које привлаче старе цивилизације и културе да се упознају са најновијим археолошким истраживањима код нас и у свету.

Идеја за организацију Међународне смотре археолошког филма настала је из жеље да се уз изложбену делатност, која припада основном начину презентовања музејске грађе, публици понуде археолошки садржаји у другачијем медију. Смотра је једина манифестација ове врсте у Србији и од самог почетка замишљена је као ревија најновијих остварења у продукцији документарног филма, а Београд је један од ретких европских градова чија културна јавност има прилике да се упозна са најновијим филмским пројекцијама из области археологије и сродних научних дисциплина. Циљ и намера са којом се Међународна смотра одржава у Народном музеју Србије јесте да се грађани и на овај  начин заинтересују за очување културне баштине и активније укључе у заштиту наслеђа.

Детаљније о програму са овогодишње смотре можете погледати овде.