Hronološki okviri

Zbirka antičkih i srednjovekovnih epigrafskih i anepigrafskih spomenika obuhvata predmete hronološkog raspona od 1. do 14. veka.

Formiranje fonda

Početak formiranja kolekcije kamenih spomenika datiran je od vremena osnivanja Narodnog muzeju u Beogradu. Predmeti su najvećim delom otkriveni u Beogradu (Singidunum) i okolini, izvestan broj na lokalitetima na Kosmaju, u Kostolcu (Viminacium), u Sremskoj Mitrovici (Sirmium) i na drugim nalazištima u Srbiji, a pojedini su doneti iz Makedonije i Albanije.

Najbrojniji među njima su rimske nadgrobne stele i žrtvenici; zastupljeni su sarkofazi i miljokazi, dok iz srednjovekovnog perioda potiče manji broj objekata.

Svedoci prošlosti

Rimski epigrafski i anepigrafski spomenici svedoče o stanovništvu, društvenoj hijerarhiji, kultovima, kretanju i rasporedu vojnih jedinica na tlu Srbije. Oni su javni i privatni, nadgrobni i zavetni.

Lokacije zbirke

Najveći deo Zbirke izložen je kao deo stalne muzejske postavke u objektima u Beogradskoj tvrđavi (Lapidarijum u Velikom barutnom magacinu; Sahat kapija)

Kustos: mr Veselinka Ninković, muzejski savetnik

v.ninkovic@narodnimuzej.rs