ЦЕНТРАЛНИ БАЛКАН ИЗМЕЂУ ГРЧКОГ И КЕЛТСКОГ СВЕТА: КАЛЕ – КРШЕВИЦА: 2001-2011

Петар Поповић, Ненад Радојчић, Вера Крстић, Аца Ђорђевић

2012, 108 стр, илустр, 24cm

ISBN 978-86-7269-131-3

Каталог је штампан и на енглеском језику.

Током последње деценије, Археолошки институт, Народни музеј у Врању и Народни музеј у Београду, у сарадњи са стручњацима из других установа, систематски истражују локалитет на брду Кале у Кршевици, јужно од Врања и недалеко од Бујановца. Откривен је утврђени антички град и подграђе са бројним објектима, међу којима се издваја јединствен систем за водоснабдевање, чији су оснивачи и градитељи припадали грчком културном кругу (од 4. до почетка 3. века п.н.е.). Током следећа два века у насељу су, по пронађеним налазима, живела келтска племена, о чему сведоче и одабрани предмети за изложбу, пописани овим каталогом (укупно 145 налаза).

Сва издања Народног музеја могу се купити преко интернет продавнице: www.knjizara.com