Предавање Симболизам, минхенска школа и рани радови Надежде Петровић
18. јула u 18:00 - 19:00

Током друге половине 19. века и на прагу 20. столећа, многи српски уметници бирали су Минхенску академију као место свог школовања и уметничког усавршавања. У то време баварска престоница израсла је у једно од најзначајнијих европских средишта симболизма – уметничког правца који је обележио културну климу прелаза између два века. Бројне идеје и концепте овог покрета српски студенти преносили су у своју средину, прилагођавајући их домаћем уметничком контексту. Једна од њих била је и Надежда Петровић, у чијим се раним делима јасно препознају утицаји такозване минхенске школе, као и универзалне симболистичке идеје које су овој уметници отвориле врата ка даљем истраживању модерне уметности.
Предавање „Симболизам, минхенска школа и рани радови Надежде Петровић “ одржаће др Јована Николић, научни сарадник на Одељењу за историју уметности Филозофског факултета Универзитета у Београду. Предавање ће се одржати у суботу 18. јула у 18 часова у Спомен-музеју Надежде и Растка Петровића. Прграм је бесплатан за све посетиоце, а претходне пријаве нису потребне.