У оквиру изложбе Критичари су изабрали 2019, Уметник (ни)је присутан, ауторке Данијеле Пурешевић, у ликовној галерији Културног центра Београда (14. јануар – 7. фебруар) биће представљен перформанс из два дела Игора Степанчића у Народном музеју, који се може пратити у двосмерном лајв-стриму у Галерији Културног центра Београд у Народном музеју.

Први део перфоманса биће изведен у понедељак, 14. јануара од 12:30 часова и то као двосмерни лајв-стрим LIVE, Мртва природа, Streaming, 2019. година у Галерији КЦ Београд (Кнез Михаилова 6) и Галерији југословенске уметности у Народном музеју.

Први лајв-стрим:

Уметник Игор Степанчић је одабрао слику Марка Челебоновиће, Породица  изложену у оквиру сталне поставке Народног музеја, пред којом се својим наступом бави односима теме и уметника, уметничког дела, институције музеја – галерије и њихове рефлексије у јавности.

Посетиоци су позвани да учествују и са уметником повуку потез у партији шаха коју игра пред сликом.  На послетку, уметник ће појести све шаховске фигуре, без обзира на потезе које посматрач повлачи, показујући да, без обзира на дијалог, уметникова улога  у стварању или деструкцији остаје кључна.

Гледање или разумевање уметничког дела, као и о његово стварање, Степанчић види као партијиу шаха. Неопходно је знање, концентрација, мудрост и стрпљење. Чак и за велемајсторе, свака нова партија је изазов пун неизвесности и иузбуђења. Степанчић указује да се слични процеси дешавају и током стварања и посматрања уметничког дела.

Други лајв-стрим:

Посматрач на другом екрану види себе, као у огладалу, своје реакције на перформанс. Својим присуством и гестом посматрач утиче на сам ток перформанса.

Перформанс ће уживо бити емитован и на друштвеним мрежама:

Фејсбук

Инстаграм

Јутјуб

Уз два екрана током три недеље трајања прформанс се стримује из Народног музеја у Галерији КЦБ-а и из Галерије у Народни музеј.

Други перфоманс Мртва природа са критичарком биће изведен  у среду, 16. јанаура од 15:30 часова.