Сваке друге суботе од 16 часова, Народни музеј уводи  интерактивни дечији програм, радионице Play музеј, као додатни, иновативни начин упознавања и откривања музејских садржаја.

Програм је базиран на принципима примењеног театра, кроз скуп драмских приказа и вежби. Уводећи драмске технике у музејски изложбени простор, кроз интеракцију са учесницима, отварају се нове могућности за доживљај уметничких дела и археолошких сведочанстава прошлости из сталне поставке Народног музеја.

Радионице су осмишљене у неколико циклуса у чијој су основи  једноставност и игра која подстиче пре свега посматрање и опажање, преко разумевања, повезивања и контекстуализовања дела, све до успостављања релација између ликовних и других уметности – музике, архитектуре, као и књижевности, уз увођење савремених технологија, мобилних телефона и компјутера.

Експонати сталне поставке Народног музеје ће током радионица Play музеј постати предмет музичке интерпретације, драмске слике, радње и сцене, шпијунске игре, бављења осећањима, разговора и дискусије, писања прича и песама, заједничких креација, бављења новим ликовним изразима.

Радионице Play музеј имају за циљ непосредно подстицање личног доживљаја, маште, развијање тимског духа и стваралаштва, а Народни музеј у Београду их реализује у сарадњи са Центром за позоришна истраживања АпсАрт.

До сада је реализовано неколико циклуса Play музеј радионица: Видим и умем да разумем, Где је драма?, Боје и осећања, Мој пријатељ са слике, Ђура Јакшић – Јесте ли ми род?, Предео за доколицу, Рам за реч.

Радионице су намењене деци узраста 10 до 14 година, као и тинејџерима и посебно су креиране у односу на узраст деце.
Обавезно пријављивање на: radionice@narodnimuzej.rs. Пријаве се примају до попуњених капацитета за текућу седмицу. Учешће у радионицама Народног музеја наплаћује се 300 динара на билетарници Народног музеја при доласку на програм.

Групне посете из школа могуће је реализовати у другим терминима током недеље. Потребна је претходна пријава на: radionice@narodnimuzej.rs.