Програм Народног музеја у манифестацији „Музеји за 10“

12 – 18. мај 2021.

Будућност музеја: нове идеје, нове праксе

 

Манифестација „МУЗЕЈИ ЗА 10“ је национална музејска иницијатива, највећа у Србији и јединствена у Европи, која се ове године одржава по седми пут под покровитељством Министарства културе и информисања Републике Србије. Координира је Национални комитет Међународног савета музеја – ICOM Србија. Сви програми су бесплатни.

 

Изложба

ПОД ЗЛАТНИМ И ПЛАВИМ НЕБОМ

Иконе грчких мајстора од 15. до 19. века у Народном музеју у Београду

Отварање 10. маја

Рођење Христово, XVI век

Рођење Христово, XVI век

У оквиру избора ауторке, музејског саветника Бранке Иванић, у поставку је уврштено 147 икона. У односу на бројност српских и руских икона из Збирке послевизантијске уметности Новог века Народног музеја, иконе грчких сликара су не само најзаступљеније, већ се међу њима препознаје највише остварења велике уметничке вредности. Реч је о иконама аутора са територија традиционалних грчких земаља, као и са ширег подручја у оквиру Османског царства и суседних земаља, у којем је грчка култура остајала препознатљива.

Икона је била незаобилазни предмет свакодневнице православног света. Неотуђиви део иконе је сигнатура, име светитеља или композиције. Своје мисли и поруке, света личност директно и у реалном времену саопштава посматрачу текстом, најчешће исписаном на развијеном свитку у руци. Односећи са на исти појам, текст и слика заједно чине икону живом у духу онога који је посматра, у тренутку док је посматра. У византијској теологији поштовање икона омогућавало је побожнима директну везу са божанским, учећи да се част која се указује слици преноси на њен прототип. Стилски, највећи број грчких икона из Народног музеја припада итало-критском сликарству које је од друге половине 15. до средине 17. века било доминантно у хришћанским областима источног Медитерана и Јадрана.

Највећи прилив грчких икона у Народни музеј одиграо се у деценијама између 1955. и 1975. када је Београд био кључна тачка миграција станивништва са југоистока и из западних крајева СФРЈ. Захваљујући овим вишегодишњим откупима било је могуће оформити целину која осликава уметничка збивања у прошлости када је реч о поштовању и распрострањености грчких икона код Срба, истрајних баштиника византијске културе.

 

XXI Међународна смотра археолошког филма

Атријум Народног музеја у Београду

12 – 19. маја 2021.

Народни музеј у Београду ове године Међународну смотру организује током трајања манифестације Музеји за 10 у сарадњи са: Институтом Сервантес, Италијанским институтом за културу, Гете институтом, Руским географским друштвом, Хеленском фондацијом за културу, Мађарским културним центром, Културним центром исламске Републике Иран, амбасадом Словачке, амбасадом Пољске, амбасадом Арапске Републике Египат, као и самосталним ауторима из Турске, Хрватске, Северне Македоније и Србије.

Почасни гост овогодишње Смотре је Краљевина Шпанија – Институт Сервантес, чији филм Положај жене у Новој Картагини отвара овогодишњу смотру.

Током осмодневног трајања смотре, посетиоци ће у оквиру програма моћи да погледју 39 филмова из 14 земаља – Шпаније (5), Италије (4), Немачке (1),  Египта (2), Русије (2), Пољске (1), Турске(1), Ирана (1), Грчке (1),Мађарске (2), Словачке (1), Хрватске (1), Северне Македоније (1) и Србије (16). Филмови својим садржајем у највећој мери доносе новине из света археологије, у виду репортажа, али и образовних филмова који представљају важна открића, као и изузетна достигнућа древних цивилизација. Одабрани филмови су углавном били приказана на угледним европским фестивалима археолошког филма, попут фестивала у Роверету у Италији, Ируну у Шпанији или у немачком Килу. Као и претходних година, филмови се одликују високим научним квалитетом, али и иновативним приступом културној баштини, омогућавајући на тај начин, не само стручњацима него и свим заинтересованим посетиоцима да се упознају са најновијим археолошким истраживањима у свету и код нас.

Народни музеј редовни је домаћин ове смотре од 1998. године, када је у сарадњи са организаторима Фестивала у Роверету, часописом Аrcheologia Viva и Италијанским институтом за културу у Београду, код нас први пут организована оваква манифестација. Смотра нема такмичарски карактер и од самог почетка је замишљена као ревија новијих остварења у продукцији документарног филма.

Током трајања Смотре биће одржана и два предавања. У суботу 15. маја у 18 часова  предавање Винча и Васић: Столеће касније, одржаће др Вера Богосављевић Петровић, музејски саветник Народног музеја, а последњег дана Смотре у среду 19.05 у 18 часова предавање Вучедол у простору и времену, одржаће Јован Митровић, виши кустос Народног музеја и Мирела Хутинец, директорка Музеја вучедолске културе, Вуковар.

Филмске пројекције ће почињати сваког даном у 19.00 часова у атријуму Народног музеја, а улаз  је бесплатан. Молимо заинтересоване да поштују обавезне мере здравствене предострожности, као и за разумевање због ограниченог броја посетилаца.

Овде можете погледати програм смотре.

 

15. маја у 16 часова

Концерт

Ученика и професора Музичке школе ЕВА

Атријум Народног музеја

 

У оквиру манифестације Музеји за 10 ученици и професори музеичке школе Ева одржаће концерт у атријуму Народног музеја. Обележавајући 5. годишњицу од осницу од оснивања Међународног центра за музику Eva music у суботу 15. маја од 16 часова наступиће најбољи ученици, али и професора ове школе. Акустични простор музеја испуниће звуци клавира, гитаре, флауте и виолине, а посетиоци ће моћи да упознају резултате рада метода Краљевског Британског музичког програма АБРСМ по чијој лиценци ова школа ради.

Број места је ограничен, па молимо заинтересоване да обавезно свој долазак најаве на адресу info@evamusic.rs

 

Свечано уручење Награде Народног музеја за најбољи мастер рад студената историје уметности Филозофског факултета у Београду у протеклој години

18. маја у 09.30 часова

 

ВР изложба

Рубенсови кругови

Несвакидашње онлајн отварање 18. маја у 18 часова

 

Након што је запажена изложба аутора Јелене Дергенц, саветника у Народном музеју одржана пре седам година, овом приликом ћемо омогућити публици Народног музеја да у виртуелном простору од 18. маја 2021. године ужива из својих домова у сликама чувених уметника Антверпена с почетка XVII века.

Изложба ће виртуелно бити отворена у 18 часова, први пут у у оквиру догађаја у којем ће се домаћин догађаја, виши кустос Лидија Хам Миловановић и сама изместити у свет виртуелне поставке.

 

МУЗЕЈ ВУКА И ДОСИТЕЈА

 

 

Шетња

Амбијентална целина Подручје око Доситејевог лицеја

 

Место окупљања: Музеј Вука и Доситеја

Време: 15. мај у 11 часова

Број учесника: 20

Трајање: 60 минута

 

Током трајања манифестације Музеји за 10 Народни музеј чини додатни искорак у презентацији културног наслеђа. Поред програма за децу и младе који ће се одвијати у башти Музеја Вука и Доситеја, посетиоци ће моћи да се прикључе јавној шетњи кроз историју амбијенталне целине Подручја око Доситејевог лицеја. Ова целина обухвата простор  између улица Краља Петра, Господар Јованове, Капетан Мишине, Симине, Кнегиње Љубице, Браће Југовића, Студентског трга и Змаја од Ноћаја. Од 1989/1990. године она носи статус културног добра од изузетног значаја. Заштићену околину чине још два градска блока између улица Змаја од Ноћаја, Цара Уроша, Господар Јованове и Краља Петра утврђена за културно добро 1999. године. О амбијенталној целини ће говорити музејски саветник Елиана Гавриловић.

Због оганиченог броја присутних обавезно је пријављивање на radionice@narodnimuzej.rs.

 

Радионица за децу

Представљамо вам…..Музеј Вука и Доситеја!

 

Место: Музеј Вука и Доситеja

15. мај у 13 часова

Узраст: 7-10 година

Број учесника: 10

Трајање: 90 минута

 

Вуков фес, Доситејев ,,Мезимац“ или лепеза Мине Караџић – шта су ваши омиљени предмети које чувамо у Музеју Вука и Доситеја? Да ли желите причу о њима да поделите са другарима?

Открићемо вам трикове за снимање видео вођења мобилним телефоном. Припремите се за тренинг у башти Музеја Вука и Доситеја током којег ћете научити како да укратко и на занимљив начин представите један предмет из збирке музеја.

Због оганиченог броја присутних обавезно је пријављивање на  radionice@narodnimuzej.rs.

 

Шетња

ТРИ ЗДАЊА НАРОДНОГ МУЗЕЈА

 

Место окупљања: Музеј Вука и Доситеја

Време: 16. мај у 11 часова

Број учесника: 20

Трајање: 90 минута

 

Народни музеј у Београду организује шетњу намењену одраслима која обухвата обилазак и причу о зградама Музеја Вука и Доситеја, Галерије фресака и Народног музеја. Једна од њих је међу најстаријим сачуваним стамбеним објекатима у Београду, друга је саграђена на месту некадашње синагоге Бет Израел, а трећа је међу најлепшим палатама Србије с почетка двадесетог века. Три зграде ће повезати повест о најстаријој музејској установи у нашој земљи. Оа зградама Народног музеја говориће кустос Дена Бабајић.

Због оганиченог броја присутних обавезно је пријављивање на radionice@narodnimuzej.rs.

 

Шетња

ЛАПИДАРИЈУМ НАРОДНОГ МУЗЕЈА

 

Место окупљања: Велики барутни магацин, Београдска твђава , Доњи град

Време: 16. мај у 13 часова

Број учесника: 20

Трајање: 60 минута

 

О Збирци римских камених споменика из Народног музеја која се чува и излаже у амбијенту Великог барутног магацина у оквиру манифестације Музеји за 10 говориће музејски саветник Веселинка Нинковић. Биће речи о изложеним надргобним стелама са рељефима и натписима, о жртвеницим и изложеним римским саркофазима.

 

Због ограниченог броја присутних обавезно је пријављивање на v.ninkovic@narodnimuzej.rs.

 

АРХЕОЛОШКИ МУЗЕЈ ЂЕРДАПА, КЛАДОВО

Стална поставка музеја

Поставка Археолошког музеја Ђердапа презентује праисторијске, римске, рановизантијске или средњовековне налазе, у хронолошком распону од преко 10.000 година. Велики број изложених предмета представља истинске раритете, баштину која по важности превазилази границе Србије. Тренутно је у галеријама Музеја изложено преко 1.500 прворазредних експоната Збирке Ђердап, откривених на више од 100 локација ове регије. Сви представљају различита достигнућа старих култура, предмете из свакодневног живота праисторијских земљорадника, обичаје и веровања култура камених и металних доба, оруђа којим су људи некада припитомљавали свој свет, накит и украсе за одећу којима су потврђивали свој статус. Најбројнији су предмети римске епохе, који сведоче о римском освајању ове територије, успостављању власти у овој, и тада, пограничној зони, прихватању римског начина живота: делови војне опреме, натписи поводом изградње јавних објеката, неки изложени у лапидаријуму испред Музеја, архитектонски елементи луксузних грађевина, представе многобројних богова римског Пантеона, заветни натписи, мермерни портрети, металне, стаклене и керамичке посуде, светиљке и луксузни накит.

 

Изложба

ВЕКОВИ ФЕТИСЛАМА – изложба у простору  Мале сале Археолошког музеја Ђердапа у Кладову

У сусрет обележавању 5 векова од подизања тврђаве Фетислам (1524 – 2024) а у склопу националне манифестације Музеји за 10 Археолошки музеј Ђердапа (Народни музеј у Београду) и Библиотека „Центар за Културу“ из Кладова организују изложбу Векови Фетислама.

Оригинално подигнут као турско упориште у ратовима са Угарском у 16. веку, Фетислам је све до прве половине 20. века коришћен као војни објекат. У периоду од 1973 до 1984 године започињу прва истраживања тврђавског комплекса као и почетни конзерваторски радови на његовој обнови. Ископавањима на простору Малог и делимично Великог утврђења Фетислама откривен је велики број предмета најразличитијег карактера који осветљавају свакодневни живот војне посаде али и других насељеника тврђаве. Налази пронађени током поменутих истраживања у највећој мери нису до сада презентовани широј публици. Ова изложба представља само један корак у презентацији досадашњих археолошких резултата истраживања касносредњовековне и нововековне тврђаве Фетислам, као и живота у периоду који претходи оснивању утврђења.

 

Онлајн образовни програм за школе и друге заинтересоване групе

НАРОДНИ МУЗЕЈ НА ЧАСУ

 

Бесплатни програм је намењен школама, а у складу са образовном мисијом и потенцијалом музеја. Програм је осмишљен за измењене околности условљене пандемијом, са циљем да се омогући организовано упознавање ученика са културном баштином коју наш највећи и најстарији музеј чува.

Пријављиваље заинтересованих на edukacija@narodnimuzej.rs

Напомена за наставнике. Програм се изводи онлајн, користећи платформу Zoom. Осмишљен је у складу са актуелним скраћеним трајањем часовима, тако да траје 20 минута.  Из музеја се укључује кустос, а активностима у учионици координира наставник. Препорука је да ученици у учионици прате видео вођење преко рачунара или пројектног платна или екрана, уз обавезно искључен микрофон. Кустос комуницира директно са наставником, који по потреби омогућава укључење некога од ученика, а све са циљем да се комуникација технички води несметано и да омогућимо свим ученицима да прате видео вођење и уживају у причама из Народног музеја и Музеја Вука и Доситеја.

 

Музеј из школске клупе изводи се уз Power Point презентацију са репродукцијама и фотографијама уз директна усмена објашњења кустоса који ће ученике провести кроз причу. На крају, ученици ће моћи да поставе додатна питања.

Трајање: 20 минута

Видео радионице се изводе уз директно приказивање експоната и објашњавање задатака. Ученици ће пратити видео радионицу, а по њеном завршетку могу да приступе изради цртежа, скулптуре или другог производа радионице.

Трајање: 20 минута

Заказивање термина врши се слањем упита на електронску адресу:

edukacija@narodnimuzej.rs

Стојимо вам на располагању за сва питања, предлоге и сугестије. Више о програму можете погледати овде.