О збирци

Збирка цртежа и графике југословенских аутора је највећа збирка Уметничког одељења Народног музеја. Садржи више од 5.000 цртежа, графика, пастела, колажа, фотографија, плаката, графичких мапа, блокова и графичких матрица.

Почетак 20. века представљен је цртежима уметника који су се школовали на минхенској и бечкој академији – Уроша Предића, Паје Јовановића, Марка Мурата, затим делима наших најзначајнијих импресиониста – Милана Миловановића, Косте Миличевића, Малише Глишића, као и остварењима две истакнуте сликарке раног модернизма, Надежде Петровић и Зоре Петровић. Посебну важност имају дела настала двадесетих и тридесетих година, у периоду зрелог модернизма и југословенске авангарде, чији су аутори Сава Шумановић, Јован Бијелић, Иван Радовић, Иван Табаковић, Иван Мештровић, Стојан Аралица, Михаило С.Петров, Јосиф Клек и други. Ратни и послератни период представљен је кроз графичке радове уметника социјалистичког реализма, као и цртеже сликара интимизма и поетског реализма – Марка Челебоновића, Недељка Гвозденовића, Мила Милуновића, Љубице Цуце Сокић. Послератни модернизам илуструју цртежи Петра Добровића, Петра Лубарде, Лазара Возаревића, Миће Поповића и Леонида Шејке.

Кроз савремени цртеж и графику, који представљају репрезентативну целину Збирке, могу се пратити актуелне уметничке тенденције прве деценије 21. века.

Кустос: Евгенија Блануша, музејски саветник

e.blanusa@narodnimuzej.rs