О збирци

Збирка цртежа и графике југословенских аутора је највећа збирка Уметничког одељења Народног музеја. Садржи више од 5.000 цртежа, графика, пастела, колажа, фотографија, плаката, графичких мапа, блокова и графичких матрица.

Најрепрезентативнији примерци цртежа и графика

Почетак 20. века представљен је цртежима студената Минхенске и Бечке академије, Урошем Предићем, Пајом Јовановићем, Марком Муратом, и потом генерацијом најпознатијих импресиониста, међу којима су Милан Миловановић, Коста Миличевић, Малиша Глишић, све до две највеће сликарке раног модернизма, Надежде Петровић и Зоре Петровић. Посебно треба нагласити потенцијал дела насталих двадесетих и тридесетих година , из периода зрелог модернизма и југословенске аванграде, и ауторе као што су Сава Шумановић, Јован Бијелић, Иван Радовић, Иван Мештровић, Стојан Аралица, Михајло С. Петров, Јосиф Клек и други. Ратни и послератни период представљен је графикама уметника социјалистичког реализма, као и цртежима сликара поетског интимизма, Марка Челебоновића, Недељко Гвозденовића, Мила Милуновића, Љубице Цуце Сокић, као и послератног модернизма, Петра Добровића, Петра Лубарде, Лазара Возаревића, Миће Поповића, Леонида Шејке.

Савремени цртеж и графика су репрезентативни, и кроз генерације најмлађих аутора могу се пратити актуелне тенденције из прве деценије 21. века.

Кустос: Евгенија Блануша, виши кустос

e.blanusa@narodnimuzej.rs