Народни музеј је однедавно постао богатији за нову категорију посетилаца. Први пут је 11. јуна, део сталне поставке Народног музеја, организовано посетила група осуђеника из Окружног затвора у Београду. Претходно припремљени и кроз пројекат Арт пакет, који Народни музеј реализује у сарадњи са АпсАрт Центром за позоришна истраживања, осуђеници су имали прилику да остваре непосредан контакт са уметношћу и музејом.

Уз стручно вођење кустоса Народног музеја, обишли су галерије са српским сликарством 19. века, као и Галерију југословенске умeтности.

Успостављање сарадње Народног музеја и Управе за извршење кривичних санкција употпуњује настојање Народног музеја да своје садржаје учини доспупним најразличитијим друштвеним групама.

Оваква врста сарадње ће се наставити, а према речима неколицине осуђеника, жеља им је да по изласку из затвора посете Народни музеј и  самостално, са породицом.