Мумија староегипатског свештеника Несмина, познатија као Београдска мумија, од 2. априла 2019. године поново се налази у Народном музеју у Београду. Мумију је купио у Луксору 1888. године Хаџи Павле племенити Риђички из Мокрина и поклонио је Народном музеју, јер је није желео за себе, „већ за српски народ“.
Несмин, чије име значи „онај који припада богу Мину“, служио је у храму Мина, бога плодности, а био је задужен за облачење статуе овог божанства и бригу о његовој одећи. Живео је између 350. и 300. године пре н. е. апроксимативно, у Акхмиму, граду смештеном око 200 км низводно од Луксора. Био је висок око 165 цм, а смрти га је задесила у педесетим годинама живота.
У ковчегу је лежао у уобичајеном положају, с рукама прекрштеним на грудима – десна преко леве, а нокти на рукама и ногама су му били позлаћени. Очи су замењене вештачким, неметалним умецима. Срце, средиште ума по египатскоим веровањима, остало је у телу, док су плућа извађена. Мумификовано тело умотано је у бројне слојеве ланених овоја, међу којима су се крили бројни прилози – амулети. Завршна површина овоја премазана је смоластом материјом.
Можда најважнији прилог, свитак папируса са Књигом мртвих, који је Несмина пратио у загробни живот, смештен унутар овоја испод леве мишице покојника, у близини срца, сачуван је неразмотан у оригиналном контексту, што га чини драгоценим за науку која ће се овим питањем тек бавити.
Више информација о Београдској мумији можете прочитати овде.
Могућност да се јавности поново представи ово драгоцено и ретко цивилизацијско наслеђе, веома осетлјив и деликатан материјал који захтева посебне и стабилне услове, створена је захвалјујући разумевању Градске управе града Београда. Специјална витрина у којој се Београдска мумија од 2012. чува и излаже у одговарајућим условима набавлјена је средствима Секретаријата за привреду града Београда.
Набавку специјалне витрине за чување и излагање мумије финансирао је Град Београд – Секретаријат за привреду, за потребе развоја туризма и обогаћивање туристичке понуде.
Вођење и причу о Београдској мумији можете чути сваке суботе у 12 часова.